دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

جلسه هم اندیشی در خصوص ایجاد راهکارهایی برای افزایش ضریب امنیتی بازار رفسنجان روز شنبه هفته جاری در محل دادگستری رفسنجان تشکیل شد.

 

بنا به گزارش خبرنگار ما در این جلسه رئیس دادگستری رفسنجان، دادستان و قضات دادگستری میزبان امام جمعه، فرماندار، اعضاء شورای شهر، فرمانده انتظامی و روسای کلانتری، رئیس میراث فرهنگی، رئیس اتاق اصناف، فرمانده سپاه ناحیه مقاومت و تنی چند از معتمدین بازار بودند.

استان کرمان، رتبه 28 در میان 31 استان

در این مراسم رئیس دادگستری شهرستان رفسنجان با اظهار خرسندی از این که بر اساس آمار معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، استان کرمان در میان 31 استان کشور بیست و هشتمین استان در بحث جرائم قرار دارد افزود: در میان حدود 20 جرم تعریف شده در حوزه قضایی، بعد ازاعتیاد و مواد مخدر که بالاترین رده را به خود اختصاص داده اند، بالاترین جرم از نظر کمیّتی، سرقتها می باشند که از این میان، سرقت های جزء در رده اول کشور قرار دارند.

حجت الاسلام پورمحمدی افزود: در استان کرمان شهرستانهای شمال استان به ویژه رفسنجان در وضعیت بهتری نسبت به جنوب استان به ویژه در بحث مربوط به مسائل امنیتی قرار دارند.

وی افزود: ما در 9 ماهه اول امسال در مقایسه با سال گذشته در خصوص پرونده های سرقت 11 درصد کاهش داشته ایم و این در حالی است که در ورودی کل جرائم با کاهش 17 درصدی مواجه بوده ایم.

وی از تعیین یک قاضی ویژه برای رسیدگی به پرونده های سرقت در دادسرای رفسنجان خبر داد و در دادگاه نیز رئیس شعبه 102 کیفری و مستشار کیفری یک، تمام پرونده های سرقت شهرستان را به صورت یکجا و متمرکز بررسی می نمایند.

دادستان رفسنجان نیز طی سخنانی با اشاره به این که امنیت مطلوب و پسندیده است امنیتی است که مردم محور باشد ابراز امیدواری کرد با مشارکت بازاریان محترم و مصوبات امروز کمیته، ما شاهد آن باشیم که هیچ جرمی در بازار رفسنجان که نبض اقتصاد شهر است اتفاق نیفتد.

دستگاه قضایی با مجرمان قاطعانه عمل کند

امام جمعه رفسنجان نیز با تجلیل از تلاش های انجام گرفته در این خصوص، به فرمایشی از حضرت امام (ره) تعالی اشاره کرد و گفت: به فرموده حضرت امام (ره) اگر یکسال حدود الهی اجرا شود تمام مسائل و مشکلات ما در این حوزه حل خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر چه ضرورت پیشگیری در بحث سرقتها، امری اجتناب ناپذیر است اما دستگاه قضایی نیز باید در بحث برخورد با سارقان و مجرمان به ویژه در خصوص مسائل کلان شهر که آرامش و امنیت روانی یک شهر را تحت الشعاع قرار داده و ضریب نا امنی را بالا می برد حتی الامکان کمترین مماشات را  به خرج داده و با قاطعیت بیشتری عمل نماید.

فرماندار: مرمت و بازسازی بازار از اهمیت ویژه ای برخوردار است

فرماندار رفسنجان دیگر سخنران جلسه ساماندهی به وضعیت بازار رفسنجان بود.

حمید ملانوری اهمیت بازار تاریخی رفسنجان را مهم برشمرد و گفت:  با توجه به رویکرد جدیدی که در شهرستان مبنی بر تغییر رویکرد اقتصاد یک سویه و استفاده از دیگر ظرفیت های شهرستان ایجاد شده است یکی از ظرفیت های خوبی که در این شهرستان وجود دارد صنعت گردشگری است.

وی افزود: آثار و ابینه تاریخی و مناطقی با جاذبه های گردشگری خوبی در شهرستان وجود دارد که استفاده مطلوب از آن در گرو توسعه زیرساخت های آن می باشد و در این صورت، در شهرستانی مثل رفسنجان حتی این قابلیت را به وجود می آورد که آن را از دیگر منابع از جمله کشاورزی و حتی صنعت و معدن بی نیاز می کند.

وی افزود: بر همین اساس، مرمت و بازسازی بازار از نگاه مجریان دولت از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و از اواخر سال گذشته فرمانداری به طور جدی در این زمینه ورود پیدا کرده است ضمن آن که کارگروهی نیز در این خصوص تشکیل و جلسات مختلفی نیز برگزار شده است.

وی بر مشارکت جدی بازاریان در این زمینه تأکید کرد و گفت: هیچ کس بهتر از خود بازاریان که بازار محل کسب و کار شان است نمی تواند در این زمینه کاری انجام دهد.

وی با اشاره به این که هم اکنون هیأت امناء فعالی برای بازار تشکیل شده است گفت: در دومین کار تقسیم وظایف انجام شده است  به گونه ای که بخشی از کار مرمت و بازسازی بازار بر عهده بازاریان، بخش دیگری بر عهده شهرداری و بخشی نیز به دولت واگذار شده که میراث فرهنگی نماینده دولت محسوب می گردد.

وی اظهار اشت: اگر این عزمی که هم اکنون توسط بازار، شهرداری و دولت ایجاد شده تداوم یابد، قطعاً کار ساماندهی به وضعیت بازار رفسنجان به سرانجام خواهد رسید.  

پیش بینی بر پیشگیری تقدم دارد

گزارش خبرنگار ما می افزاید در این جلسه همچنین فرمانده انتظامی رفسنجان در خلال کلیپی که توسط معاونت اجتماعی این فرماندهی در خصوص مشکلات و معضلات امنیتی بازار پخش می گردید اظهار داشت: نکات امنیتی آن طور که باید و شاید در بازار رفسنجان به ویژه از سوی صاحبان اصناف رعایت نشده و این می تواند زمینه ساز سرقت هایی شود که به آسانی از سوی سارقین انجام می شود.

وی تعدد راههای ورودی به بازار، عدم وجود دوربین مدار بسته در بازار، عدم روشنایی کافی در بازار، فرسودگی دربهای ورودی پاساژ حاج شریف، فقدان ایمنی در دربهای برقی مغازه های واقع در بازار سرپوشیده، وجود برخی نورگیرهای قابل نفوذ، همجواری دو پاساژ واقع در بازار با منازل خالی از سکنه و مخروبه، عدم استحکام در بافت قدیم بازار و نفوذ پذیری در مقابل هر گونه تخریب و کانال های کولر فاقد حفاظ را از جمله معضلاتی برشمرد که بازار رفسنجان با آن مواجه است.

سرهنگ عباسی تأکید کرد در بحث وقوع جرم، پیش بینی بر پیشگیری تقدم دارد.

شهردار رفسنجان: سنگفرش پشت بام و تعویض سیستم قدیمی برق بازار در دست اجراست 

ادامه این جلسه با توضیحات شهردار رفسنجان همراه بود. علی اکبر پورمحمدی با اشاره به این که هیأت امنایی متشکل از خود بازاریان رفسنجان تشکیل شده است گفت: طبق قانون، شهرداری و همچنین میراث فرهنگی نیز از متولیان بازار محسوب می شوند. 

وی از تشکیل کارگروهی جهت ساماندهی به وضعیت بازار در فرمانداری رفسنجان خبر داد و گفت: در اولین گام، ترمیم بازار در دستور کار قرار گرفته و بر همین اساس، پشت بام بازار به صورت سنگفرش در حال مرمت است که هم اکنون بیش از 70 درصد پیرفت داشته و تمام هزینه آن از سوی خود بازاریان پرداخت شده است.

وی افزود: اصلاح سیستم برق بازار دومین برنامه ای است که در دستور کار قرار گرفته و در این زمینه اعتباری بالغ بر 3 میلیارد ریال مصوب شده که شهرداری آن را با تصویب شورای محترم شهر تقبل کرده است و پیمانکار این برنامه نیز مشخص شده است و سیستم قدیمی برق بازار به صورت کلی تعویض و به شکل جدید انجام خواهد شد.

شهردار رفسنجان با اذعان به وجود مشکلات امنیتی زیاد در بازار رفسنجان پیشنهاد داد در مرحله اول، امنیت بازار به شرکت های خصوصی مطمئن سپرده شود و در این زمینه هیأت امناء بازار با بنیاد تعاون ناجا قراردادی را منعقد، این کار را به آنها بسپارند و پس از آن اشکالات و ایرادات امنیتی از لحاظ فیزیکی مرتفع گردد.

وی نصب دوربین مدار بسته را نیز از ضروریات این کار برشمرد و اظهار داشت: این کار می تواند با مشارکت شهرداری و بازاریان انجام گیرد.

میراث فرهنگی داخل بازار را مرمت می کند

به گزارش خبرنگار ما در ادامه، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان رفسنجان با ابراز نگرانی از تغییر هویت ساختاری که در بازار رفسنجان در حال شکل گیری است اظهار داشت: برای ساماندهی به وضعیت بازار با اولویت حفظ شاکله قدیمی و سنتی، میراث فرهنگی بهسازی و مرمت کف و دیوار بازار را بر عهده گرفته و در صدد است که در قالب طرح ملی اعتباری برای این کار اختصاص دهد.

حسینی خاطر نشان کرد در بحث مرمت بازار امسال 900 میلیون ریال از سوی میراث فرهنگی تخصیص داده شده و پیمانکار آن نیز مشخص شده است و مقرر شده بعد از اصلاح سیستم برق این کار آغاز شود.

وی افزود: ضوابط کلی نیز که بازاریان در ساخت و ساز ملزم به رعایت آن هستند با همکاری شهرداری و هزینه ای بالغ بر 1 میلیارد ریال تهیه و به زودی ابلاغ خواهد شد. 

 

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی