روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

نهم ذی الحجه هر سال که می شد دریای عرفات از حاجیان موج می زد. آنهایی که می آمدند تا با دلهایی خالص شده و مهذب با خواندن عرفه به یگانگی خداوند اعتراف کنند؛ او را بستایند و نعمت های بی پایانش را یادآوری کنند و با گریه و اشک و آه، از درگاه حضرتش طلب عفو و بخشش نمایند.

اما امسال انگار حکمت و مصلحت خداوند متعال بر این قرار گرفته است که این مراسم به شکوه و عظمت هر سال برگزار نشود و مُحرم و مَحرم دردانه صحرای عرفات، امام عصر (عج) دور و برش خلوت باشد و در تنهایی به یاد جد غریبش زمزمه گر عرفه باشد.

عرفه امسال حال غریبی دارد و دل های منتظران چندین ساله طواف عاشقی، بغضی از جنس دیگر. آنهایی که سالها در انتظار بودند تا در چنین روزهایی به گرد کعبه ابراهیمی طواف نمایند، رمی در جمره کنند، در عرفات همنوای با امام عصر خود شوند و حلق و تقصیر و ...

و چه سعادتی بالاتر از این که در یکی از این مناسک، چشمی خون چکان از غربت و مظلومیت امام و مقتدای خویش، ذبیح کربلا هم داشته باشند و دعایی را که از او آموخته اند زمزمه گر باشند.

للّهُمَّ اِنّى اَرْغَبُ إِلَیْکَ وَ اَشْهَدُ بِالرُّبُوبِیَّةِ لَکَ

خدای من بسوى تو اشتیاق دارم و به پروردگارى توگواهى دهم...

بشر و بشیر پسران غالب اسدی روایت کرده اند که در عصر روز عرفه در عرفات در خدمت آن حضرت بودیم، پس، از خیمه خود بیرون آمدند ، با گروهی از اهل بیت علیهماالسّلام و فرزندان و شیعیان با نهایت خضوع و خشوع؛ در جانب چپ کوه ایستادند و روی مبارک را به سوی کعبه گردانیدند و دستها را برابر روی خود قرار داده مانند فقیری که چیزی طلب می نماید ، و شروع کرد به خواندن این دعا

اَللّهُمَّ اِنّى اَرْغَبُ إِلَیْکَ وَ اَشْهَدُ بِالرُّبُوبِیَّةِ لَکَ

خدای من بسوى تو اشتیاق دارم و به پروردگارى توگواهى دهم

مُقِرّاً بِاَنَّکَ رَبّى وَ اِلَیْکَ مَرَدّى اِبْتَدَاْتَنى بِنِعْمَتِکَ قَبْلَ اَنْ اَکُونَ شَیْئاً مَذْکُورا

اقرار دارم به این که تو پروردگار منى و بسوى تو است بازگشت من آغاز کردى وجود مرا به رحمت خود پیش از آنکه باشم

وَخَلَقْتَنى مِنَ التُّرابِ ثُمَّ اَسْکَنْتَنِى الاَْصْلابَ آمِناً....

چیز قابل ذکرى و مرا از خاک آفریدى آنگاه در میان صلبها جایم دادى و ایمنم ساختى...

الْحَواضِنِ وَکَفَّلْتَنى الاُْمَّهاتِ الرَّواحِمَ وَکَلاَْتَنى مِنْ طَوارِقِ الْجآنِّ

بر من مهربان کردى و عهده دار پرستاریم کردى مادران مهربان را و از آسیب جنیان...

گفت : اَللّهُمَّ اجْعَلْنى اَخْشاکَ کَانّى اَراکَ وَ اَسْعِدْنى بِتَقویکَ وَ لا تُشْقِنى بِمَعْصِیَتِکَ

خدایاچنانم ترسان خودت کن که گویا مى بینمت و به پرهیزکارى از خویش خوشبختم گردان و به واسطه نافرمانیت بدبختم مکن

وَخِرْلى فى قَضآئِکَ وَ بارِکْ لى فى قَدَرِکَ حَتّى لا اءُحِبَّ تَعْجیلَ ما اَخَّرْتَ وَ لا تَاْخیرَ ما عَجَّلْتَ

و در سـرنـوشـت خود خیر برایم مقدر کن و مقدراتت را برایم مبارک گردان تاچنان نباشم که تعجیل آنچه را تـو پـس انـداخته اى بخواهم و نه تاخیر آنچه را تو پیش انداخته ای...

***

مراسم دعای عرفه رفسنجان در مسجد ابوالفضل (ع) دو راهی سرچشمه برگزار می شود

و عرفه امسال هر چند از جنس دیگری است. از جنس آه و افسوس و حسرت، اما خداجویان مسلمان در هر گوشه از این کره خاکی « لاتقنطوا من رحمت الله» در مواطن خود این دعای عظیم را زمزمه گر خواهند شد.

در کشور عزیزمان ایران اسلامی نیز این مراسم با رعایت همه دستورالعمل های بهداشتی عصر روز پنج شنبه برگزار خواهد شد و مردم خداجوی استان کرمان و شهرستان رفسنجان نیز همنوا و هم ناله با هموطنان مومن و مسلمان خود، دعای عرفه را قرائت خواهند کرد.

بنا به گفته رئیس ستاد دعای عرفه شهرستان ، مراسم قرائت دعای عرفه در این شهرستان نیز عصر پنج شنبه ساعت 16:30 در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) واقع در دو راهی سرچشمه و در فضای باز مقابل مسجد با رعایت همه دستورالعمل های بهداشتی برگزار می گردد.

به گفته حجت الاسلام حسنی ضرورت دارد مردم عزیز ضمن رعایت موازین بهداشتی و استفاده از ماسک، زیرانداز نیز به همراه خود داشته باشند.

به گفته وی، این مراسم تنها محدود به این مکان نخواهد بود و در سایر حسینیه ها و مساجد شهر نیز طبق روال هر سال با رعات کامل موازین بهداشتی برگزار می گردد.

منابع آب جهان محدود است و براساس یک دیدگاه بدبینانه اگرجنگ جهانی دیگری بخواهد در جهان به وقوع بپیوندد برسر مساله آب و دسترسی به منابع آبی خواهد بود.

بنابر این حفظ منابع موجود و همچنین استفاده بهینه از منابع آبی جز اولویت های نهاد های بین المللی و در راس تصمیمات سیاسی دولت ها خواهد بود.

موضوع جدی بحران آب در استان کرمان و شهرستان رفسنجان نیز یک چالش دغدغه برانگیز است که شهروندان باید به آن توجه اکید داشته باشند. در خصوص شهرستان رفسنجان باید گفت بحث آب شرب که تاکنون چاههایی در حوزه شهرستان بردسیر تأمین کننده آن بوده اند هم اکنون بنا به برخی دلایل، به صورت اولیه قابل اعتنا نیستند، از طرفی، چاههایی هم که در مناطقی از جمله سعید آباد واقع شده و تأمین کننده آب شرب روستایی هستند، بازدهی پایینی پیدا کرده اند و عمق آنها به بیش از 150 متر رسیده است.

به گفته رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان رفسنجان، هم اکنون مجوز حفر 4 حلقه چاه جدید در نزدیکی منطقه راگه اخذ شده که دو حلقه از آنها حفر و با دیزل ژنراتور تجهیز گردیده و در مدار بهره برداری قرار گرفته است. به گفته مهندس چرخ انداز دو حلقه چاه دیگر نیز تا پایان تیر و مرداد وارد مدار می شوند.

 بر این اساس می توان امیدوار بود مشکلات کم آبی، حداقل در حوزه شهری تا حد زیادی مرتفع گردد اما شکی نیست که باید در مردم این فرهنگ سازی صورت بگیرد که به آب به عنوان مایع حیات نگاه کنند که هر چه به جلو می رویم حکم کیمیا را پیدا می کند.

برخی دلایل کمبود آب را باید در متن شهرها و زندگی شهرنشینی مردم جستجو کرد و البته بخش عمده ای از مشکلات ناشی از کم آبی نیز به حاشیه شهرها و روستاها باز می گردد.

امروزه در کمتر خانه ای می توان رد پایی از یک پمپ پیدا نکرد و متأسفانه بسیاری از این پمپ ها به جای این که بر روی خروجی دوم تانکر تعبیه شده و آب را به خانه پمپاژ کنند مستقیماً به لوله وصل شده اند و این یعنی به طور مثال در یک کوچه که 20 خانوار سکونت دارند، اگر سه نفر اقدام به این کار بکنند یعنی مکش تمام آب به این سه خانه و کم آبی و قطع آب در خانه های دیگر!

این کار جدای از تخلف قانونی، وجاهت شرعی نیز ندارد که البته آن گونه که از ظواهر امر بر می آید مسوولین اداره آب و فاضلاب با کمک فرمانداری و دیگر نهادهای ذیربط این ضمانت قضایی را پیدا نموده اند که با متخلفین برخورد کنند.

«انشعابات غیر مجاز و مصرف خارج از کنترل آب در بسیاری از روستاها بیداد می کند.» این هم یکی از معضلات اساسی در این زمینه است که رئیس اداره آب و فاضلاب رفسنجان با این لفظ به آن اشاره می کند. جدای از مشترکین خانگی، برخی اصطبل ها، خانه باغ ها، و مواردی از این دست متأسفانه حجم زیادی از آب شبکه را در این رابطه به خود اختصاص داده اند.

کاشت برخی سبزیجات از قبیل گوجه و خیار و بادمجان و ... توسط برخی مردم بویژه در خانه باغات هم مسأله ای قابل اعتنا در این زمینه است که با وجود این که باید حداقل به صورت قطره ای آبیاری شوند به صورت غرقابی آن هم با اتصال لوله های بالاتر از سه اینچ به لوله اصلی، آبیاری می شوند و این مسأله به هدر رفت آب و پِرتی آن به شکل بالایی دامن می زند.

مسأله انشعابات غیر مجاز و وصل پمپ آب به لوله اصلی مسأله ای نیست که به سادگی بتوان از کنار آن عبور کرد که در این خصوص لازم است شناسایی و برخورد جدی با این افراد جدی تر از گذشته در دستور مسوولین ذیربط قرار گیرد که همان گونه که گفته شد به گفته رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان رفسنجان، حکم قضایی دادستان در این زمینه اخذ شده و با همکاری یگان امداد نیروی انتظامی نسبت به شناسایی و جمع آوری هم انشعابات غیر مجاز و هم برچیدن پمپ هایی که مستقیم به خط اصلی لوله آب وصل شده اند اقدام و متخلفین به دادگاه معرفی می شوند.

البته همکاری مردم نیز در این خصوص بسیار حائز اهمیت است  و بنا به گفته اداره آب و فاضلاب رفسنجان مردم می توانند در صورت مشاهده مواردی از این دست یعنی پمپ های متصل به لوله اصلی  و انشعابات غیر مجاز، مراتب را از طریق سامانه 122 به این اداره منعکس نمایند.

البته در خصوص دلایل کمبود آب در رفسنجان، اشکالاتی هم متوجه شهرداری به جهت آبیاری فضای سبز با آب شرب می باشد که خوشبختانه چندی است رفع این موضوع، یعنی جداسازی آب شرب از شبکه آبیاری فضای سبز از سوی آنها با جدیت دنبال می شود و اخیراً شهرداری رفسنجان از چاههای خودش برای آبیاری فضای سبز در برخی نقاط استفاده می کند که امیدواریم این مسأله به تمام نقاط تسری پیدا کند.

مسلماً اداره آب و فاضلاب با امکانات محدود و کمبود های خاص خود در این زمینه مواجه است و به عبارتی اگر چه همه تلاش خود را می کند که مردم با مشکلی در این زمینه مواجه نشوند اما نباید فراموش کرد که منابع آبی ما مثل محدود است و تا این فرهنگ سازی در مردم صورت نگیرد که از آب و منابع آبی، به عنوان حیاتی ترین نیاز بشر به اندازه  جان خود محافظت کنند، اداره آب به تنهایی قادر به حل این موضوع نمی باشد. این مردم هستند که باید در خود احساس مسولیت کرده و در مصرف بهینه آب در هنگام نظافت و شستشو، آبیاری، استفاده از وسایل سرمایشی، استحمام و ... اهتمام داشته باشند.

متأسفانه از این نکته هم نباید غافل شد امسال به دلیل همه گیری کرونا و رعایت مسائل بهداشتی از سوی مردم، مصرف آب به بیش از 30 درصد در شهرستان رفسنجان افزایش پیدا کرده است که این نیز به نوبه خود در خصوص دلایل کمبود آب در این شهرستان قابل اعتنا می باشد.

 سخن آغازین این نوشتار را در پایان نیز به جهت اهمیت آن تکرار می کنیم که « منابع آب جهان محدود است و براساس یک دیدگاه بدبینانه، اگرجنگ جهانی دیگری بخواهد در جهان به وقوع بپیوندد برسر مساله آب و دسترسی به منابع آبی خواهد بود.»

مقدمه:
شب قدر برای همه‌ی مسلمانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ما معتقدیم که تقدیر و سرنوشت سال پیش رو را در این شب‌ها رقم می زنند. اعمال و مناسک عبادی مختلفی برای این شب در دستورات بزرگان دینی ما آمده است که از شب‌زنده‌داری شروع شده و با خواندن دعا و مناجات ادامه پیدا می کند. این شب طبق گفته‌ی قرآن کریم، برابر با هزار شب است، یعنی از باب خیرات و برکات و تأثیری که در زندگی انسان دارد، همانند هزار شب می‌ماند.
بنابراین اگر کسی دغدغه‌ی زندگی اش را داشته باشد، حتما این شب را از دست نخواهد داد. اما در این میان خانواده از کودکان و یادگیری شان نسبت به شب قدر اکثراً غافلند. در حالی کودک در سنی است که هرچیز در ذهنش بماند همان در آینده تثبیت خواهد شد. اما چگونه کودکمان را برای این شب آماده کنیم؟
تربیت معنوی کودک
فراموش نکنید که یکی از وجوه مهم تربیتی کودک، تربیت معنوی است. سلامت روح فرد ارتباط مستقیم با معنویت دارد. بنابراین از بزرگترین وظایف والدین، تلاش در جهت پرورش معنویت در کودک است. تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که باورهای معنوی و مثبت دارند، کمتر به سمت بزهکاری و خطا رفته و حتی کمتر دچار بیماریهای جسمی همچون فشارخون می شوند. این افراد از نوعی آرامش و اطمینان خاطر برخوردار هستند که برخواسته از باورهای مثبت و معنوی آنهاست.
این افراد کمتر دچار افسردگی و پوچی می شوند و در بحرانهای زندگی، دلگرم به یک تکیه گاه درونی هستند که همین مسئله به سلامت روان و جسم آنها کمک میکند. پس تربیت معنوی کودک که ابعاد و وجوه متفاوتی دارد، از اهم مسئولیتهای والدین است.
شب قدر
شب قدر، شب قدر است، برکات و نعماتش نازل می شود و به کوچک و بزرگی آدمها نگاه نمی کند، به فقیر و غنی بودنشان کاری ندارد. تمام اتفاقات شب قدر برای همه زمینیان است. کودک ما نیز یکی از آنهاست. گمان نکنید که شب بیداری، آن هم سه شب در سال قرار است سلامت جسم کودک شما را به خطر بیندازد. نگران نباشید که ممکن است سرو صدا او را اذیت کند. با خودتان نگویید بچه اذیت می شود و چه کاری است شب قدر خودم را هم خراب کنم، «می‌خوابونمش که سروصدا نکنه!» بر فرض همه‌ی اینها، نکاتی هست که می توانید با رعایت‌شان از آسیبهایشان جلوگیری کرده و کودک را برای این سه شب آماده کنید. در زیر به تعدادی از این نکات اشاره خواهیم کرد.
بیدار باش
حضرت زهرا(س) که الگوی تمام و کمال ما در امر تربیت هستند و نتیجه‌ی تربیتی‌شان امامانی معصوم است، در شب‌های قدر، فرزندانشان را بیدار نگه می داشتند. خاصه شب بیست و سوم که طبق روایت احتمال قدر بودنش بیش از دو شب دیگر است. ایشان تلاش می کردند فرزندانشان در شب قدر بیدار بمانند و برای این امرحتی اگر بچه‌ها خوابشان می گرفت به صورتشان اندکی آب می‌پاشیدند.
آماده باش
اگر کودکتان به سنی رسیده که می توانید جریانات مربوط به شب قدر را در قالب داستان برایش بگویید، حتما از قبل این کار را بکنید. کودکان از سه چهارسالگی با داستان و قصه ارتباط برقرار می کنند، پس شروع کنید، دست به کار شوید و یک داستان جذاب و البته مستند برای کودکتان ترتیب دهید. داستانی که هم اطلاعات دینی او را افزایش دهد و هم کودک را مشتاق کند. می توانید حتی نمایشی بر اساس قصه ترتیب دهید که کاملا با آن ارتباط برقرار کند. در قصه گفتن خلاق باشید و از ابزار و امکاناتتان استفاده کامل را ببرید.
هدیه بدهید
اگر کودکتان دختربچه است می توانید به او یک چادر نماز کوچک و رنگی هدیه دهید که هم خاطره این شب را برایشان زنده نگه دارید و هم با آن شاد و سرگرم شود. اگر هم پسربچه است، میتوانید یک شال کوچک و سبزرنگ یا یک جانماز یا عبای کوچک به او هدیه دهید. با این کار به علایق و سرگرمی‌های کودک جهت می‌دهید و هم او را برای این شب آماده و مشتاق می‌کنید.
سوره قدر
سوره قدر را به کودک آموزش دهید. کار زیاد سختی نیست. کافی است کودک بتواند کلمات را درست ادا کند. زود خسته نشوید. از یکی دو هفته قبل از فرارسیدن شب قدر، این کار را شروع کنید. نه خودتان و نه کودکتان را تحت فشار نگذارید و سعی کنید با بازی و هیجان این کار را انجام دهید. همین که خسته شدید کار را به زمان دیگری موکول کنید.
ساعت خواب
ساعت خواب کودک را تنظیم کنید. اگر کودکتان از صبح که از خواب بیدار شده هنوز نخوابیده و قرار است امشب را هم بیدار بماند، مطمئنا شما در بیدار نگه داشتنش موفق نخواهید شد. از چند روز قبل ساعت خواب او را تنظیم کنید، چندساعتی قبل از فرارسیدن ساعات شب بیداری، بچه را بخوابانید تا سرحال باشد.
غذای سنگین به کودک ندهید
غذاهای سبک به کودک بدهید تا خواب آلود نشود. غذاهای که سرخ‌کردنی داشته یا زیادی شیرین‌اند، بچه را دچار خواب آلودگی می کند. در سیره حضرت زهرا(س) هم آمده است که در این شب به کودکانشان غذای سبک می‌دادند.
شما بچه دارید
شما بچه دارید و نمی توانید مانند یک فرد مجرد، هر کجای مجلس که دلتان خواست بنشینید. خودتان را به زور در شلوغی‌های مراسم‌ جا ندهید. هر کجا که به سرویس‌های بهداشتی دسترسی راحت تری داشته باشید، صدای بلندگوها مناسبتر باشد و قدم زدن برایتان مقدور باشد، مناسب تر است. زیر بلندگوها و در دل جمعیت نشستن مناسب حال شما نیست.
با خودتان خوراکی داشته باشید
عجیب نیست که کودک شما خسته و گرسنه شود، پس با خودتان خوراکی‌های مورد علاقه کودک و اسباب بازی‌هایی که کمی سرش را در مواقع خستگی گرم کند و جنبه آموزشی هم داشته باشد، داشته باشید. مثلا کاغذ و مدادرنگی با خود ببرید و از کودکتان بخواهید فرشته‌هایی که امشب به زمین می آیند را نقاشی کند، یا هر آنچه دلش میخواهد خدا امشب به او بدهد را نقاشی کند.
آرام و صبور باشید
در تمام این مراحل آرام و صبور باشید. هرگز کودکتان را بالاجبار به مناسک این شب مجبور نکنید. در عین حال شرایط را طوری تنظیم کنید که به سمت آنها پیش برود و اشتیاق پیدا کند. عصبانیت و خشونت کارتان را خراب می کند.
نویسنده: مریم کمالی‌نژاد

حقوق ناشی از گناه که بر گردن عمال گناه قرار می‌گیرد را می‌توان در سه گروه جای داد: 1-حق‌الله: مانند شخصی که نماز را عمداً ترک گوید. 2- حق‌النفس: مانند شخصی که سیگار می‌کشد،

شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است . در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود. خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه هندوانه را مهیا و دور هم صرف می‌کنند. پس از صرف تناولات، قصه‌گویی پیرترها برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال‌گیری با دیوان حافظ رایج است.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی