روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

بر مبنای پژوهش های صورت گرفته از سوی محققان رفتارشناسي دانشگاه روگرز؛ نگریستن به گل و گیاه، تماشای رنگ ها و بوییدن عطر آن در محیط آپارتمان و یا به طور کلی هم نشینی با گیاهان در منازل فاقد حیاط می تواند حالت نامتعادل روحی فرد را تا حد قابل قبولی تغییر داده و به سرزندگی و نشاط او کمک کند.
محققان این دانشگاه در یافته های جدید خود به این نکته رسیده اند که حتی یک شاخه گل یا گلدانی کوچک در گوشه ای از اتاق می تواند میزان شادمانی و هیجان را در فرد به طرز چشم گیری افزایش دهد.
اگرچه طی سالیان گذشته نقش گل ها و گیاهان در طراوت روح آدمی و نشاط و سرزندگی او به شکل علمی ثابت نشده بود اما در دهه های اخیر پژوهشگران و محققان دریافته اند که گل ها و گیاهان معجزه می کنند. وقتی گلی می کاریم و یا در کنار گلدان های خوش آب و رنگ خود در فضای آپارتمان می نشینیم، غم از زندگی ما متواری می شود.
نتایج تحقیقات محققان روگرز نشان می دهد، افرادی که در محیط کار و یا منازل خود با گل ها و گياهان سر و کار دارند و یا گلدان های مختلفی را در منزل و محل کار خود قرار می دهند، در حدود 4 برابر می توانند از ديگران آرام تر، مهربان تر، شادمان تر و چه بسا مثبت تر و پرانرژی تر باشند.
احساس سرزندگی با قرار دادن گل هایی با رنگ های‌ ملايم در آپارتمان
بر مبنای تحقیقات صورت گرفته باید در محیط آپارتمان گل هایی با رنگ های‌ ملايم صورتي، سفيد و بنفش قرار داد؛ زیرا این مسئله باعث می شود تا اعضای خانواده احساس آرامش و سرزندگی بیشتری داشته باشند. هرچند که پژوهشگران بر این باورند که گل‌هایی با رنگ های گرم و تند نظیر رنگ قرمز، زرد و نارنجي هم تاثیر بسزایی در ارتقاء هيجان و سرزندگي و شادابی آدم ها دارد. بنابراین بازهم استفاده از گل هایی با این رنگ ها در فضای آپارتمان می تواند تاثیرات مثبتی در پی داشته باشد.
یافته های پروفسور جنت هاویلند جونز که یکی از روانشناسان برجسته است، نشان می دهد که حتی یک نگاه کردن ساده به گل ها و گیاهان در فضای آپارتمان می تواند به سرعت روحیه شخص را تغییر داده و احساسات درونی اش را به سمت شادمانی و حس ناب زندگی سوق دهد. دکتر جونز معتقد است، امکان ندارد شما در یک محیط گلی را ببینید و لبخندی بر روی لبانتان شکل نگیرد. حال با توجه به اینکه آپارتمان نشینی به یک روند عادی در زندگی امروزی تبدیل شده می توان برمبنای تحقیقات دکتر جونز اینگونه نتیجه گرفت که در فضای آپارتمان هم وجود یک شاخ گل می تواند اعضای خانواده را نسبت به هم مهربان تر سازد. تحقیقات علمی صورت گرفته پیرامون لزوم بهره مندی از فضای سبز و داشتن گلدان در منزل به ما اثبات می کند که نباید خود را از وجود گل ها و گیاهان در منزل منع کنیم. وقتی گل ها و گیاهان می توانند شادی را در فضای خانه برقرار سازند چرا باید در به در دنبال غم ها گشت و گذشته ها را زیر و رو کرد؟ اکنون در ایران بالغ بر 21 تا 25 درصد افراد جامعه دچار افسردگی هستند در حالی که به باور روانشناسان، انسان با داشتن یک گلدان در صورت زندگی در یک اتاق کوچک هم می تواند حس کند که خوشبخت ترین و شادمان ترین انسان روی کره زمین است و هیچ وقت حس افسردگی به سراغش نیاید.
پژوهش ها و بررسی های روانشناسان کشورمان نیز نشان می دهد، قرار گرفتن یک فرد بیمار در کنار گل‌ها و گیاهان آپارتمانی می‌تواند روحیه او را شاد و درد بیماری اش را کاهش دهد و چه بسا موجب بهبود حالش شود. حتی می تواند در کند کردن سیر پیشرفت بیماری هم نقش داشته باشد. به همین علت است که گفته می شود بیمارانی که در محیطی سرسبز قرار داشته و یا در فضای آپارتمانشان گل ها و گیاهانی با رنگ های متنوع دارند، زودتر از سایر بیماران در روند بهبودی قرار می گیرند زیرا گیاهان درون فرد بیمار را سرشار از نشاط می سازند و همین مسئله بیماری را در فرد از بین می برد.
وقتی گیاهان انسان را به لبخند وا می دارند
پژوهشگران دانشگاه داکوتای شمالی آمریکا پس از انجام تحقیقات و بررسی های لازم دریافته اند که باید گل و گیاه نه تنها در منزل وجود داشته باشد بلکه ضرورت دارد تا در محل دید افراد نیز قرار گیرد. زیرا گیاهان همواره دارای انرژی های مثبت و تاثیرگذار هستند و همین انرژی مثبت آدمی را ترغیب می کند تا در برابر کوهی از غم ها و غصه ها ناخواسته لبخند بزند و با احساسی سرشار از شادابی و نشاطی مضاعف زندگی کند. افراد زیادی هستند که در فضای آپارتمان خود گل ها و گیاهان گسترده و متنوعی دارند و در تمام طول شبانه روز به آنها رسیدگی کرده و حتی برای گیاهان خود موسیقی هم پخش می کنند؛ زیرا اعتقاد دارند باید از گیاهان مراقبت کرد تا آنها بتوانند حس نشاط و سرزندگی را به ما منتقل کنند.
رامین صاحبی

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی