روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

 نبود مهارت بازار کار، رفسنجان را تحت الشعاع قرار داده است. در واقع به روایت آمارها سالانه بین 3 تا 4 هزار نفر به آمار بیکاران این شهر افزوده می شود و در چنین شرایطی کارشناسان بازار کار، آموزش مهارت را نسخه ای شفابخش برای اشتغالزایی اعلام می کنند.  

 

این روزها مردم رفسنجان مانند بسیاری از شهرهای دیگر، از نبود شغل برای فرزندانشان نگرانند و اعتقاد دارند که بازاری برای کار وجود ندارد اما کارشناسان و مسئولان فنی و حرفه ای این ادعا را رد کرده و معتقدند اشکال کار در جای دیگری است، زیرا علت بیکاری با نداشتن مهارت، ارتباطی تنگاتنگ و معنادار دارد.

لزوم مهارت آموزی به افراد جویای کار

در همین حال فرماندار رفسنجان نیز بر لزوم داشتن مهارت تاکید کرده و می گوید: مهمترین اقدام برای کاهش بیکاری در این شهر سرمایه گذاری بر روی بخش های تولیدی و صنعتی و مهارت آموزی به افراد جویای کار است که این امر باید به صورت جدی از سوی فنی و حرفه ‌ای دنبال شود.  

حمید ملانوری می افزاید: وسعت آموزش های فنی و حرفه ای در کنار توسعه سرمایه گذاری‌ها می تواند اهرمی موثر در رونق اشتغال و کاهش بیکاری باشد زیرا همان طور که همه ما می دانیم سرمایه فیزیکی بدون سرمایه انسانی قابل استفاده نیست، بنابراین این دو مولفه باید در کنار هم دیده شود.

یکی از شهروندان این شهرستان معتقد است که بین آموزش‌ها و نیازهای بازار کار، تناسبی وجود ندارد و از سوی دیگر مهارت آموزی هم نمی تواند گره‌گشا باشد زیرا مهارت برای وقتی است که کار وجود دارد، نه اکنون که بیکاری در این شهرستان بیداد می کند.

«امیرعلی طهماسبی» می گوید: من فارغ التحصیل رشته کشاورزی هستم و به اندازه کافی در دانشگاه مهارت آموخته ام، اما کاری در این بخش وجود ندارد و به همین خاطر به مسافرکشی روی آورده ام.

یک فارغ التحصیل رشته ریاضی کاربردی نیز می گوید: باتوجه به رشته تحصیلی که دارم، می توانم در آموزش و پرورش فعالیت کنم اما مدتی است متوجه شده ام که امکان فعالیت برای من در این بخش وجود ندارد، به همین علت در چند موسسه فنی و حرفه ای، مهارت های لازم را در رشته صنایع دستی فراگرفتم تا از طریق مشاغل خانگی کسب درآمد کنم. ولی شغل های خانگی هم مورد حمایت نیست و نیازمند سرمایه گذاری است.

محمدی ادامه می دهد: برای  دریافت وام به منظور سرمایه گذاری به چندین بانک مراجعه کرده ام، اما موضوع دریافت وام همچون حکایت گذر از هفت خان است، اکنون به این نتیجه رسیده ایم که مهارت آموزی هم به تنهایی کافی نیست و باید پول لازم و کافی داشته باشی تا بتوانی شغلی را دست و پا کنی.

«سجاد ترکاشوند» هم از دیگر شهروندانی است که اعتقادی به یادگرفتن مهارت ندارد و فقط از نبود شغل دم می زند. وی با طرح این پرسش که آیا شما فکر می کنید، مهارت شرط اشتغال است؟ می گوید: خیلی از دوستان و آشنایانم برای آموختن مهارت به فنی و حرفه ای مراجعه کرده اند، اما بازهم شغلی ندارند.

اما این سخنان در شرایطی از سوی شهروندان مطرح می ‌شود که فنی و حرفه ای این شهرستان مکررا از بیکاران می خواهد تا زیرچتر مهارت های این بخش قرار گرفته تا مشکل بیکاریشان حل شود.

صدور بیش از 2 هزار گواهینامه مهارت الکترونیکی

اکنون فنی و حرفه ای رفسنجان در مسیر ماموریت ذاتی خود به مهارت آموزی افراد جویای کار پرداخته و بیش از 2 هزار و 700 گواهینامه مهارت الکترونیکی صادر کرده است.

در همین زمینه رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان رفسنجان می گوید: وقتی بیکاری زیاد است یعنی مهارت لازم و کافی در بین افراد وجود ندارد، حتی کارشناسان هم این مسئله را تائید کرده اند که مهم ترین دلیل بیکاری در بین قشر جوان و تحصیل کرده، فقدان مهارت است.

علی اکبر عبدالکریمی می افزاید: برخلاف اعتقاد برخی، مهارت آموزی تنها راهکار توسعه اشتغال و اشتغالزایی است و همه ما به خوبی می دانیم که مشکل بیکاری با گرفتن مدرک دانشگاهی حل شدنی نیست.

وی تصریح می کند: سالانه بین 3 تا 4 هزار نفر به آمار بیکاران این شهر افزوده می شود بنابراین تنها نسخه نجات دهنده بیکاران همین آموختن مهارت و راه انداختن کسب و کارهای کوچک است.

عبدالکریمی ادامه می دهد: سال گذشته در حوزه ثابت شهری تعداد افراد آموزش دیده 127 هزار و 64 نفر بوده که امسال از اول سال تاکنون حدود 41 هزار و 20 نفر ساعت از آموزش های لازم بهره مند شده اند.

به گفته وی سال 93 در کارگاه های آموزش روستایی 36 هزار و 233 نفر ساعت و امسال 13 هزار و 780 نفر ساعت از طریق آموزش های فنی و حرفه ای مهارت کسب کرده اند.

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان رفسنجان می افزاید: سال گذشته 50 هزار و 703 نفر ساعت و امسال تاکنون 6 هزار و 60 نفر ساعت آموزش،  در بخش صنایع ضمن کار برگزار شده است.

60 درصد از مهارت آموزان رفسنجانی وارد بازار کار شده اند

وی در ادامه با اشاره به این که مطابق بررسی هایی که در واحد مشاوره و رهگیری اشتغال فنی و حرفه ای رفسنجان صورت پذیرفت، متوجه شدیم حداقل 60 درصد افرادی که از طریق فنی و حرفه ای این شهرستان مهارت آموخته اند، وارد بازار کار شده اند می گوید: دوره های مهارت آموزی در رشته های مختلف از جمله برق، تاسیسات، مکانیک، کشاورزی و صنایع برگزار شده و به طور میانگین از میان 2 هزار شرکت کننده در این کلاس ها حدود 700 تا 800 نفر وارد بازار کار شده اند و حتی توانسته اند موفقیت های زیادی را هم در حوزه کاری خود کسب کنند.

بیکاری ریشه آسیب های اجتماعی

در همین خصوص امام جمعه رفسنجان نیز معتقد است که بیکاری علت اغلب آسیب های اجتماعی است زیرا در واقع این آسیب ها با نداشتن مهارت مرتبط است.

حجت الاسلام عباس رمضانی پور با اذعان به این که در دانشگاه‌های ما مهارتی به دانشجویان آموخته نمی شود و آنان عملا بعد از اتمام دانشگاه باید دنبال مهارت رفته و بعد به کار روی بیاورند می گوید: همین مسئله در توسعه آسیب های اجتماعی و سرخوردگی جوان سهم بسزایی دارد بنابراین ضرورت ایجاب می کند تا با مهارت آموزی زمینه کارآفرینی و اشتغالزایی را در این شهرستان فراهم کنیم.

وی می افزاید: فنی و حرفه ای شهرستان رفسنجان قدم های خوبی را در مسیر مهارت آموزی برداشته و این آموزش ها سهم مهم و موثری را در حوزه اشتغالزایی به دنبال داشته است.

فعالان بنگاه های کاریابی نیز به این مسئله اذعان دارند که فنی و حرفه ای می تواند نقش پررنگی را در عرصه آموزش و بعد هم ایجاد اشتغال ایفا کند زیرا تیغ مهارت بیشتر از تیغ برنامه های دولت در عرصه اشتغالزایی می ‌برد و تاکنون تجربه هم این را نشان داده است.

همیشه هم نباید چشم به اقدامات دولت دوخت، موضوع بیکاری مسئله ای مهم و حساس است اما نمی توان چندان روی کمک ها و برنامه ریزی های دولتی حساب باز کرد به همین علت گفته می شود که مراجعه به مراکز فنی و حرفه ای و فراگرفتن آموزش های لازم می تواند مقدمه ای برای کاهش نرخ بیکاری و رشد اشتغالزایی باشد. 

منیره زرین پور

 

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی