روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

 

در هفته دفاع مقدس هستیم و قطعا یکی از رسالت های ما مطبوعاتی ها، یاد کردن از کسانی است که ایثارگرانه در این عرصه وارد شده و به نوبه خود، سهمی در مقابله با دشمن نابکار متجاوز داشته اند. مدت زمان آن هم مهم نیست، هر کسی که از اهل و عیال و خانه و خانمان گذشته، اسلحه بدست گرفته و خود را به خط مقدم جبهه رسانده تا فریاد دشمنی را که می خواست سه روزه در تهران باشد در گلو خفه کند روی چشمان ما جا دارد، آنها که جنگیده اند، آنها که جان عزیزشان را فدا کرده اند، آنها که  اسیر شده اند، آنها که سالم و سلامت رفته اند و با تن مجروح و آلبومی از تیر و ترکش در بدن به نزد خانه و خانواده بازگشته اند... همه و همه به گردن ما حق دارند و یادکرد آنها، ادای دین بسیار ناچیری است در مقابل جانفشانی آنها.  

کشورم را و دینم را در معرض خطر دیدم و به جبهه رفتم

من سید اصغر حسینی ساکن علی آباد انقلاب، متولد سال 1345 هستم و اولین بار در سال 62 به جبهه اعزام شدم و در تیپ امیرالمومنین(ع) بوشهر بودم. مجروحیت من مربوط به عملیاتهای خیبر، والفجر 8 ، کربلای 3 و فاو می باشد که البته مجروحیت اصلی من مربوط به همین فاو در سال 65 می باشد.

 من از ناحیه گردن، دست و پا و سر مجروحیت دارم ضمن آن که از حملات شیمیایی دشمن هم بی نصیب نمانده ام. در مجموع هم اکنون دارای 70 درصد جانبازی هستم.

مأنوس با اتاق عمل

من بیش از 40 مرتبه به خاطر مجروحیتم اطاق عمل رفته ام و حتی مدتی را هم مجبور شدم برای ادامه درمان به آلمان اعزام شوم. مرحله اول بیش از 8 ماه آلمان بودم و مرحله دوم 42 روز. مرحله سوم هم نیاز بود بروم که دیگر نرفتم. آن موقع حدود 24 سال داشتم و غیر از من، بیش از 200 نفر مجروح دیگر هم بودند که همگی در خانه ایران در آلمان مستقر بودیم.

 حدود ده مرتبه در آلمان تحت عمل جراحی قرار گرفته ام. من حدود 4 سال قادر به تکلم نبودم و می بایست با لوله تراکستومی صحبت کنم تا این که خدا را شکر بهبوی پیدا کردم. البته هنوز که هنوز است که یک ترکش نسبتاً بزرگ در سینه ام جا خوش کرده است و پزشکان نتوانسته اند آن را بیرون بیاورند.

خاطراتم از جنگ و از مدت زمان اقامتم در آلمان زیاد هستند. یادم هست انجام اعمال عبادی مثل نماز از سوی ما، باعث جلب توجه پرستاران و پرس و جوی آنان از طریق مترجم و در نهایت، علاقه و گرایش آنان به اسلام و مذهب شیعه می شد.

خاطراتم، شاید وقتی دیگر

من در سال 71 تشکیل خانواده دادم و الان دارای 4 فرزند هستم. نمی دانم چرا هیچ وقت نخواستم برای آنها از جبهه تعریف کنم. اما کم و بیش خاطراتم را نوشته ام و این موضوع را با یکی دو نفر از آنها  در میان گذاشته ام تا به وقتش از انها استفاده بشود. مشکلات جانبازی هم در زندگی ما بی تأثیر نبوده اند. عوارض ناشی از شیمیایی باعث شده من دو تا از بچه هایم را به خاطر بیماری کلیوی از دست بدهم.

اداره جنگ کار ساده ای نبود

 فکر می کنید ما این جنگ را به آسانی پشت سر گذاشتیم؟ جنگ کار ساده ای نبود، شک نکنید که دستی از غیب، کمک رزمندگان بود و اگر اخلاص بچه های رزمنده و عنایات اهل بیت (ع) و امام زمان(عج) نبود کی می توانستیم با دشمن بجنگیم و او را از خاک میهن به عقب برانیم. این فیلم هایی که شما می بینید که از جبهه و جنگ ساخت می شود درصدی بسیار کم از واقعیت ها را می تواند به تصویر بکشد. جنگ را رهبری اداره می کرد که کارش خدایی بود و مردمی که خدایی گوش به فرمانش بودند. الان هم رهبر ما خدایی است و کار خدایی می کند.

ما هیچ کاری نکرده ایم

نه تنها از جبهه رفتن پشیمان نیستم الان هم اگر جنگی رخ بدهد می روم و در مقابل خیلی ها که زحمات زیادی برای انقلاب کشیده اند ما هیچ کاری نکرده ایم.

من البته قبل از انقلاب هم در صحنه بوده ام. سال 54 و در سن و سال کم، در صحنه راهپیمایی و پخش اعلامیه و نوار سخنرانی و ... بوده ام. خدا رحمت کند شهید اکبر مقیمی و شهید حسین ملااکبری با چند نفر دیگر که در حال حاضر در قید حیات هستند با هم در ارتباط بودیم.

من به خاطر دین و ناموسم به جبهه رفتم و در حال حاضر هم از هیچ کس هیچ توقعی ندارم. برای خودم هیچ آرزویی هم ندارم جز عاقبت بخیری و شهادت و حتی در سفر حج و در کنار خدا هم از خدا همین را خواستم. آرزوی دیگری که دارم اصلاح و پیشرفت کشور و به سر و سامان رسیدن جوانان است. این مشکلاتی که الان مردم با آن دست به گریبان هستند آن هم در کشوری که همه چیز دارد زیبنده نیست.

بر مبنای پژوهش های صورت گرفته از سوی محققان رفتارشناسي دانشگاه روگرز؛ نگریستن به گل و گیاه، تماشای رنگ ها و بوییدن عطر آن در محیط آپارتمان و یا به طور کلی هم نشینی با گیاهان در منازل فاقد حیاط می تواند حالت نامتعادل روحی فرد را تا حد قابل قبولی تغییر داده و به سرزندگی و نشاط او کمک کند.
محققان این دانشگاه در یافته های جدید خود به این نکته رسیده اند که حتی یک شاخه گل یا گلدانی کوچک در گوشه ای از اتاق می تواند میزان شادمانی و هیجان را در فرد به طرز چشم گیری افزایش دهد.
اگرچه طی سالیان گذشته نقش گل ها و گیاهان در طراوت روح آدمی و نشاط و سرزندگی او به شکل علمی ثابت نشده بود اما در دهه های اخیر پژوهشگران و محققان دریافته اند که گل ها و گیاهان معجزه می کنند. وقتی گلی می کاریم و یا در کنار گلدان های خوش آب و رنگ خود در فضای آپارتمان می نشینیم، غم از زندگی ما متواری می شود.
نتایج تحقیقات محققان روگرز نشان می دهد، افرادی که در محیط کار و یا منازل خود با گل ها و گياهان سر و کار دارند و یا گلدان های مختلفی را در منزل و محل کار خود قرار می دهند، در حدود 4 برابر می توانند از ديگران آرام تر، مهربان تر، شادمان تر و چه بسا مثبت تر و پرانرژی تر باشند.
احساس سرزندگی با قرار دادن گل هایی با رنگ های‌ ملايم در آپارتمان
بر مبنای تحقیقات صورت گرفته باید در محیط آپارتمان گل هایی با رنگ های‌ ملايم صورتي، سفيد و بنفش قرار داد؛ زیرا این مسئله باعث می شود تا اعضای خانواده احساس آرامش و سرزندگی بیشتری داشته باشند. هرچند که پژوهشگران بر این باورند که گل‌هایی با رنگ های گرم و تند نظیر رنگ قرمز، زرد و نارنجي هم تاثیر بسزایی در ارتقاء هيجان و سرزندگي و شادابی آدم ها دارد. بنابراین بازهم استفاده از گل هایی با این رنگ ها در فضای آپارتمان می تواند تاثیرات مثبتی در پی داشته باشد.
یافته های پروفسور جنت هاویلند جونز که یکی از روانشناسان برجسته است، نشان می دهد که حتی یک نگاه کردن ساده به گل ها و گیاهان در فضای آپارتمان می تواند به سرعت روحیه شخص را تغییر داده و احساسات درونی اش را به سمت شادمانی و حس ناب زندگی سوق دهد. دکتر جونز معتقد است، امکان ندارد شما در یک محیط گلی را ببینید و لبخندی بر روی لبانتان شکل نگیرد. حال با توجه به اینکه آپارتمان نشینی به یک روند عادی در زندگی امروزی تبدیل شده می توان برمبنای تحقیقات دکتر جونز اینگونه نتیجه گرفت که در فضای آپارتمان هم وجود یک شاخ گل می تواند اعضای خانواده را نسبت به هم مهربان تر سازد. تحقیقات علمی صورت گرفته پیرامون لزوم بهره مندی از فضای سبز و داشتن گلدان در منزل به ما اثبات می کند که نباید خود را از وجود گل ها و گیاهان در منزل منع کنیم. وقتی گل ها و گیاهان می توانند شادی را در فضای خانه برقرار سازند چرا باید در به در دنبال غم ها گشت و گذشته ها را زیر و رو کرد؟ اکنون در ایران بالغ بر 21 تا 25 درصد افراد جامعه دچار افسردگی هستند در حالی که به باور روانشناسان، انسان با داشتن یک گلدان در صورت زندگی در یک اتاق کوچک هم می تواند حس کند که خوشبخت ترین و شادمان ترین انسان روی کره زمین است و هیچ وقت حس افسردگی به سراغش نیاید.
پژوهش ها و بررسی های روانشناسان کشورمان نیز نشان می دهد، قرار گرفتن یک فرد بیمار در کنار گل‌ها و گیاهان آپارتمانی می‌تواند روحیه او را شاد و درد بیماری اش را کاهش دهد و چه بسا موجب بهبود حالش شود. حتی می تواند در کند کردن سیر پیشرفت بیماری هم نقش داشته باشد. به همین علت است که گفته می شود بیمارانی که در محیطی سرسبز قرار داشته و یا در فضای آپارتمانشان گل ها و گیاهانی با رنگ های متنوع دارند، زودتر از سایر بیماران در روند بهبودی قرار می گیرند زیرا گیاهان درون فرد بیمار را سرشار از نشاط می سازند و همین مسئله بیماری را در فرد از بین می برد.
وقتی گیاهان انسان را به لبخند وا می دارند
پژوهشگران دانشگاه داکوتای شمالی آمریکا پس از انجام تحقیقات و بررسی های لازم دریافته اند که باید گل و گیاه نه تنها در منزل وجود داشته باشد بلکه ضرورت دارد تا در محل دید افراد نیز قرار گیرد. زیرا گیاهان همواره دارای انرژی های مثبت و تاثیرگذار هستند و همین انرژی مثبت آدمی را ترغیب می کند تا در برابر کوهی از غم ها و غصه ها ناخواسته لبخند بزند و با احساسی سرشار از شادابی و نشاطی مضاعف زندگی کند. افراد زیادی هستند که در فضای آپارتمان خود گل ها و گیاهان گسترده و متنوعی دارند و در تمام طول شبانه روز به آنها رسیدگی کرده و حتی برای گیاهان خود موسیقی هم پخش می کنند؛ زیرا اعتقاد دارند باید از گیاهان مراقبت کرد تا آنها بتوانند حس نشاط و سرزندگی را به ما منتقل کنند.
رامین صاحبی

سرطان یکی از معضلات بزرگ علم طب است که اگرچه علم قرن حاضر همچنان ناتوان از پیشگیری قطعی و درمان قطعی بعضی از انواع آن است،

 نبود مهارت بازار کار، رفسنجان را تحت الشعاع قرار داده است. در واقع به روایت آمارها سالانه بین 3 تا 4 هزار نفر به آمار بیکاران این شهر افزوده می شود و در چنین شرایطی کارشناسان بازار کار، آموزش مهارت را نسخه ای شفابخش برای اشتغالزایی اعلام می کنند.  

اوضاع منطقه به شدت خراب است؛ عراق در جنگ با داعش به سر می‌برد و برخی از اقوام مختلف آن قصد تجزیه طلبی دارند، سوریه هم علاوه بر داعش و النصره و مخالفین سیاسی داخلی خود با ترکیه، عربستان و چند کشور دیگر حاضر در منطقه که از تروریست‌ها به شدت حمایت می‌کنند نیز درگیر است و یمن هم در این بین اوضاع خوبی ندارد، از ششم فروردین که حملات هوایی رژیم عربستان سعودی به این کشور آغاز شده است، بیش از 7500 نفر کشته شده‌اند و 14000 نفر هم زخمی شده‌اند.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی