روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

در هفته بیست و یکم رقابتهای لیگ برتر امیدهای کشور دو تیم فوتبال امید صنعت مس رفسنجان و نساجی مازندران در ورزشگاه شهدای صنعت مس رفسنجان رو در روی یکدیگر قرار گرفتند.

در این دیدار نارنجی پوشان مس رفسنجان با نتیجه 1-1 به کار خود در این دیدار خاتمه دادند. تنها گل مس رفسنجان را علی قاسمی به ثمر رساند.

مس رفسنجان با این تساوی 27 امتیازی شده و در رده هفتم جدول رده بندی قرار گرفته است.

امیدهای مس رفسنجان در هفته پایانی از این رقابتها شنبه 4 اسفند از ساعت 14 در ورزشگاه اختصاصی فولاد میهمان فولاد خوزستان خواهد بود.

استان کرمان طی هفته گذشته و هفته جاری، میزبان برخی وزرای دولت و یا معاونین آنها بود اما این که پای وزرا و معاونین مربوطه تا چه اندازه به رفسنجان نیز باز شد در نوع خود جالب است.

از جمله این سفرها می توان به سفر روز پنج شنبه گذشته عباس صالحی وزیر ارشاد به جنوب کرمان و دیدار با هنرمندان این خطه اشاره کرد که به همان کرمان شروع و در همان جا نیز خاتمه یافت و یا سفر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به سیرجان و همچنین سفر آقای حسن نیا معاون ایشان که البته رفسنجان از بازدید آقای معاون وزیر بی نصیب نماند هر چند که این سفر، تنها به بازدید وکلنگ زنی چند پروژه راهسازی محدود گردید.

اما حسن ختام! ماجرای سفر برخی اعضاء کابینه دوازدهم به کرمان، سفر وزیر صنعت و معدن بود که شهربابک مقصد ایشان بود اما این بار هم انگار، رفسنجان، در حوزه عملکرد و وظایف آقای وزیر هیچ مشکل و مسأله خاصی نداشت تا حضور ایشان را در خود ببیند. البته بماند که آقای رحمانی، چندان هم رفسنجان و رفسنجانی ها را بی نصیب از حضور خود نگذاشت و برای ساعاتی به این شهر سفر کرد اما سفر ایشان فقط جهت استراحت و خواب در یکی از هتل های این شهر بود!! البته ایشان برای خالی نبودن عریضه با جمعی از مسوولین و صنعتگران رفسنجان هم دیدار داشت. از قرار ظاهر، این دیدار، خروجی خاصی در چنته نداشته چرا که مسوولین مربوطه، ضرورتی برای رسانه ای کردن آن ندیدند.

با حضور وزیر صمت

بهره‌برداری از معدن چاه فیروزه شهربابک آغاز شد

با حضور وزیر صنعت و رئیس کمیسیون صنعت مجلس بهره‌برداری از معدن مس چاه فیروزه شهربابک آغاز شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در این مراسم اظهار داشت: سال 84 فعالیت‌های اکتشافی این معدن آغاز شده است.

مهدی حسینی‌نژاد با بیان اینکه این معدن مربوط به شرکت توسعه صنایع و معادن گهر مس است گفت: در سال 89 باطله‌برداری از معدن انجام شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه تاکنون 76 میلیون تن باطله از معدن برداشت شده است افزود: 234 میلیون تن ذخیره قطعی مس در معدن است و سالی 7 میلیون تن مس از معدن چاه فیروزه برداشت می‌شود.

با حضور وزیر صنعت

بیمارستان ۱۵۰ تختخوابی شهربابک کلنگ‌زنی شد

بیمارستان ۱۵۰ تختخوابی شهربابک با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت با هزینه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان کلنگ‌زنی شد.

این بیمارستان در زمینی به مساحت 15 هزار متر مربع با مشارکت و همکاری شرکت صنایع ملی مس و وزارت بهداشت ساخته خواهد شد.

بنا به توافقات انجام شده وزارت بهداشت تجهیز و تامین نیروی این بیمارستان را عهده‌دار شده و شرکت صنایع ملی مس ۵۰ درصد هزینه‌های ساخت و تجهیز این بیمارستان را عهده‌دار شد.

گفتنی است در حالی که سالهاست در بحث آلایندگی شرکت مس، شهرستان رفسنجان نیز بیشترین ضررهای زیست محیطی را به خود دیده است اما سهم این شهرستان از چنین اقداماتی، تنها یک دستگاه آنژیوگرافی بوده است که آن هم پس از حدود نیم قرن، توسط شرکت مس تهیه و در اختیار بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) قرار گرفته است. از سوی دیگر وقتی به شهرستان هایی مثل سیرجان و بردسیر نگاه می کنیم که چندین طرح توسط شرکت مس در آنها اجرا گردیده آن وقت است که در می یابیم شهرستان رفسنجان، چقدر در این خصوص مغفول و مغبون واقع شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

130 میلیارد تومان در حوزه های فرهنگ و هنر استان کرمان هزینه می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : بر اساس تفاهم نامه منعقد شده بین استانداری کرمان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 130 میلیارد تومان در حوزه های زیرساختی و رویدادی فرهنگ و هنر استان کرمان هزینه می شود.

با حضور وزیر صنعت

عملیات اجرایی احداث کارخانه تغلیظ در شهربابک آغاز شد

عملیات اجرایی احداث کارخانه تغلیظ شهربابک با اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.

کارخانه تغلیظ ایجو با ظرفیت تولید ۳۰۰ تن ماده معدنی مس به کنستانتره در روز برای ۱۵۰ نفر به طور مستقیم اشتغالزایی می‌کند.

مدیر اجرایی پروژه احداث کارخانه تغلیظ در شهربابک اظهار داشت: این کارخانه ظرفیت تولید سالانه ۱۸ هزار تن کنسانتره را دارد که زمان ساخت آن حدود ۹ ماه به طول می‌انجامد و تاکنون بیشتر دستگاه‌ها و تجهیزات سنگین آن خریداری شده است.

وی افزود: این کارخانه و معدن ایجو با برداشت و استفاده از یک میلیون تن خاک معدنی برای ۱۵۰ نفر به طور مستقیم و ۳۰۰ نفر به طور غیرمستقیم اشتغالزایی دارد.

مرادی تصریح کرد: برای تامین نیروی کار این کارخانه بالغ بر ۸۰ درصد از نیروی بومی و متخصص شهربابک استفاده می‌شود.

با حضور وزیر راه و شهرسازی

مجتمع مسکونی 584واحدی کارگران گل گهر سیرجان افتتاح شد

مجتمع مسکونی 584واحدی کارگری تعاونی های پیمانکاران منطقه گل گهر سیرجان با حضور وزیر مسکن راه و شهرسازی و استاندار کرمان شامگاه دوشنبه افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

براساس این گزارش، مجتمع 584 واحد مسکونی که مربوط به تعاونی مسکن کارگران گل گهر است در واحدهای این 85 مترمربعی ساخته شده است.

زیربنای این واحدها در مجموع 49 هزار 600 مترمربع است که برای ساخت آن بیش از 540 میلیارد ریال از محل تسهیلات و آورده اعضای تعاونی کارگران تامین و هزینه شده است.

وزیر راه و شهرسازی در این مراسم گفت: احداث 400 هزار واحد مسکونی در کشور برای سال ‌های 98 و 99 با اولویت خانه اولی ها در دستور کار قرار گرفته است.

محمد اسلامی افزود: مهمترین اقدام در شرایط کنونی این است که کار ساخت و ساز مسکن شتاب گرفته و مردم در صف انتظار خانه دار شدن قرار نگیرند.

ساخت راه آهن سیرجان به کرمان آغاز شد

عملیات اجرایی ساخت راه آهن سیرجان به کرمان روز دوشنبه با حضور معاون وزیر نیرو و جمعی از مسئولان در سیرجان آغاز شد.

به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت صنعتی معدنی گل گهر سیرجان گفت: احداث راه آهن سیرجان به کرمان به عنوان طرحی رفاهی و خدماتی با اعتباری معادل 889 میلیارد ریال و با مشارکت 65 درصدی این شرکت و 35 درصدی راه آهن جمهوری اسلامی به مرحله اجرا در آمد. ناصر تقی زاده افزود: طرح احداث راه آهن سیرجان به کرمان قرار است طی مدت 30 ماه به اتمام برسد.

به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و ورود جمهوری اسلامی به فصل جدیدی از زندگی، حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در بیانیه‌ای مهم و راهبردی با تشكر از حضور سرافرازانه و دشمن‌شكن مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، به تبیین ویژگی‌های مسیر پر افتخار پیموده شده در چهل سال گذشته و بركات خیره‌كننده انقلاب اسلامی در رساندن ایران عزیز به جایگاه شایسته ملت پرداختند و با تأكید بر امید واقع‌بینانه به آینده و نقش بی‌بدیل جوانان در برداشتن گام بزرگ دوم به سمت آرمان‌ها، خطاب به جوانان و آینده‌سازان ایران مقتدر، الزامات این جهاد بزرگ را در ۷ سرفصل اساسی بیان كردند.

بخش‌هایی از این بیانیه مهم و راهبردی به این شرح است:

محصول چهار دهه حركت

ایران مقتدر، امروز هم مانند آغاز انقلاب با چالش‌های مستكبران روبه‌روست، اما با تفاوتی كاملا معنی‌دار. اگر آن روز چالش با آمریكا بر سر كوتاه كردن دست عمال بیگانه یا تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی در تهران یا رسوا كردن لانه جاسوسی بود، امروز چالش بر سرِ حضور ایران مقتدر در مرزهای رژیم صهیونیستی و برچیدن بساط نفوذ نامشروع آمریكا از منطقه غرب آسیا و حمایت جمهوری اسلامی از مبارزات مجاهدان فلسطینی در قلب سرزمین‌های اشغالی و دفاع از پرچم برافراشته حزب‌ا... و مقاومت در سراسر این منطقه است و اگر آن روز، مشكل غرب جلوگیری از خرید تسلیحات ابتدایی برای ایران بود،‌ امروز مشكل او جلوگیری از انتقال سلاح‌های پیشرفته ایرانی به نیروهای مقاومت است.

اگر آن روز گمان آمریكا آن بود كه با چند ایرانی خودفروخته یا با چند هواپیما و بالگرد خواهد توانست بر نظام اسلامی و ملت ایران فائق آید، امروز برای مقابله سیاسی و امنیتی با جمهوری اسلامی، خود را محتاج به یك ائتلاف بزرگ از ده‌ها دولت معاند یا مرعوب می‌بیند و البته باز هم در رویارویی، شكست می‌خورد. ایران به بركت انقلاب، اكنون در جایگاهی متعالی و شایسته ملت ایران در چشم جهانیان و عبور كرده از بسی گردنه‌های دشوار در مسائل اساسی خویش است.

اشكالاتی كه باید برطرف شود

هرگاه دل‌زدگی پیش آمده، از روی‌گردانی مسؤولان از این ارزش‌های دینی بوده است و نه از پایبندی به آنها و كوشش برای تحقق آنها.

اگر بی‌توجهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه‌هایی از تاریخ چهل‌ساله نمی‌بود ــ كه متأسفانه بود و خسارت‌بار هم بود ــ بی‌شك دستاوردهای انقلاب از این بسی بیشتر و كشور در مسیر رسیدن به آرمان‌های بزرگ بسی جلوتر بود و بسیاری از مشكلات كنونی وجود نمی‌داشت.

بسیاری از ظرفیت‌ها دست‌نخورده مانده است. گفته شده است كه ایران از نظر ظرفیت‌های استفاده نشده طبیعی و انسانی در رتبه اول جهان است. بی‌شك شما جوانان مؤمن و پُرتلاش خواهید توانست این عیب بزرگ را برطرف كنید.

انقلاب اسلامی راه نجات از اقتصاد ضعیف و وابسته و فاسد دوران طاغوت را به ما نشان داد، ولی عملكردهای ضعیف، اقتصاد كشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است.

(در زمینه عدالت و مبارزه با فساد) آنچه تاكنون شده با آنچه باید می‌شده و بشود، دارای فاصله‌ای ژرف است.

جوانان؛ كلید حل مشكلات

جوانان باید شانه‌های خود را به زیربار مسؤولیت دهند. از تجربه‌ها و عبرت‌های گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه انقلابی و عمل جهادی را به كار بندند، و ایران عزیز را الگوی كامل نظام پیشرفته اسلامی بسازند.

نخستین توصیه من امید و نگاه خوشبینانه به آینده است. بدون این كلید اساسی همه قفل‌ها، هیچ گامی نمی‌توان برداشت.

سنگ بنای یك انقلاب علمی در كشور گذاشته شده و این انقلاب، شهیدانی از قبیل شهدای هسته‌ای نیز داده است. به‌پاخیزید و دشمن بدخواه و كینه‌توز را كه از جهاد علمی شما بشدت بیمناك است، ناكام سازید. اینجانب همواره به دانشگاه‌ها و دانشگاهیان و مراكز پژوهش و پژوهندگان، گرم و قاطع و جدی در این‌باره تذكر و هشدار و فراخوان داده‌ام، ولی اینك مطالبه عمومی من از شما جوانان آن است كه این راه را با احساس مسؤولیت بیشتر و همچون یك جهاد در پیش گیرید.

جوانان عزیز در سراسر كشور بدانند كه همه راه‌حل‌ها در داخل كشور است. این‌كه كسی گمان كند كه امشكلات اقتصادی صرفا ناشی از تحریم است و علت تحریم هم مقاومت ضدّ استكباری و تسلیم نشدن در برابر دشمن است؛ پس راه‌حل، زانو زدن در برابر دشمن و بوسه‌زدن بر پنجه گرگ استب خطایی نابخشودنی است.

تلاش غرب در ترویج سبك زندگی غربی در ایران، زیان‌های بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به كشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه می‌طلبد كه باز چشم امید در آن به شما جوان‌هاست.

چشم‌انداز دستیابی به الگوی كامل نظام پیشرفته اسلامی

راه طی شده فقط قطعه‌ای از مسیر افتخارآمیز به سوی آرمان‌های بلند نظام جمهوری اسلامی است. دنباله این مسیر كه به گمان زیاد به دشواری گذشته‌ها نیست، باید با همت و هشیاری و سرعت عمل و ابتكار شما جوانان طی شود. مدیران جوان، كارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعالان جوان، در همه میدان‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و بین‌المللی و نیز در عرصه‌های دین و اخلاق و معنویت و عدالت، باید شانه‌های خود را به زیر بار مسؤولیت دهند، از تجربه‌ها و عبرت‌های گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه انقلابی و عمل جهادی را به كار بندند و ایران عزیز را الگوی كامل نظام پیشرفته اسلامی بسازند.

بی‌شك فاصله میان بایدها و واقعیت‌ها، همواره وجدان‌های آرمانخواه را عذاب داده و می‌دهد، اما این، فاصله‌ای طی شدنی است و در 40 سال گذشته در مواردی بارها طی شده است و بی‌شك در آینده، با حضور نسل جوان مؤمن و دانا و پُرانگیزه، با قدرت بیشتر طی خواهد شد.

نكته مهمی كه باید آینده‌سازان در نظر داشته باشند، این است كه در كشوری زندگی می‌كنند كه از نظر ظرفیت‌های طبیعی و انسانی كم‌نظیر است و بسیاری از این ظرفیت‌ها با غفلت دست‌اندركاران تاكنون بی‌استفاده یا كم‌استفاده مانده است. همت‌های بلند و انگیزه‌های جوان و انقلابی خواهند توانست آنها را فعّال و در پیشرفت مادّی و معنوی كشور به معنی واقعی جهش ایجاد كنند.

باید از مرزهای كنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور كنیم. ما از این مرحله هنوز بسیار عقبیم؛ ما از صفر شروع كرده‌ایم.

رای همه چیز می‌توان طول عمر مفید و تاریخ مصرف فرض كرد، امّا شعارهای جهانی این انقلاب دینی از این قاعده مستثناست؛ آنها هرگز بی‌مصرف و بی‌فایده نخواهند شد، زیرا فطرت بشر در همه عصرها با آن سرشته است.

شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هرچه بیشتر رشد كند بركات بیشتری به بار می‌آورد؛... در دوره پیش‌رو باید در این باره‌ها برنامه‌های كوتاه مدّت و میان مدّت جامعی تنظیم و اجرا شود؛ ان‌شاءا....

راه‌حل این مشكلات (مشكلات اقتصادی) سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است كه باید برنامه‌های اجرایی برای همه بخش‌های آن تهیه و با قدرت و نشاط كاری و احساس مسؤولیت در دولت‌ها پیگیری و اقدام شود.

دستگاهی كارآمد با نگاهی تیزبین و رفتاری قاطع در قوای سه‌گانه حضور دائم داشته باشد و به معنای واقعی با فساد مبارزه كند، بویژه در درون دستگاه‌های حكومتی.

بایدها و نبایدهای گام دوم

انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده و با اراده، همواره دارای انعطاف و آماده تصحیح خطاهای خویش است، اما تجدیدنظرپذیر و اهل انفعال نیست. به نقدها حساسیت مثبت نشان می‌دهد و آن را نعمت خدا و هشدار به صاحبان حرف‌های بی‌عمل می‌شمارد، اما به هیچ بهانه‌ای از ارزش‌هایش كه بحمدا... با ایمان دینی مردم آمیخته است، فاصله نمی‌گیرد.

جمهوری اسلامی، متحجر و در برابر پدیده‌ها و موقعیت‌های نو به نو، فاقد احساس و ادراك نیست، اما به اصول خود بشدت پایبند و به مرزبندی‌های خود با رقیبان و دشمنان بشدت حساس است. با خطوط اصلی خود هرگز بی‌مبالاتی نمی‌كند و برایش مهم است كه چرا بماند و چگونه بماند.

دل‌های مسؤولان بطور دائم باید برای رفع محرومیت‌ها بتپد و از شكاف‌های عمیق طبقاتی بشدت بیمناك باشد.

امروز ملت ایران علاوه بر آمریكای جنایتكار، تعدادی از دولت‌های اروپایی را نیز خدعه‌گر و غیرقابل اعتماد می‌داند. دولت جمهوری اسلامی باید مرزبندی خود را با آنها با دقت حفظ كند؛ از ارزش‌های انقلابی و ملی خود، یك گام هم عقب‌نشینی نكند؛ از تهدیدهای پوچ آنان نهراسد و در همه حال، عزت كشور و ملت خود را در نظر داشته باشد و حكیمانه و مصلحت‌جویانه و البته از موضع انقلابی، مشكلات قابل حل خود را با آنان حل كند. در مورد آمریكا حل هیچ مشكلی متصور نیست و مذاكره با آن جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت.

فرمانده نيروی زمينی سپاه جزئيات عملیات دستگیری و انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی جاده خاش ـ زاهدان را تشریح کرد.

سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز سه شنبه در حاشیه مراسم گرامیداشت شهدای حادثه تروریستی جاده خاش-زاهدان و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بعد از حادثه اى که رخ داد اقدامات زیادی انجام دادیم و بعد از اینکه قطعات خودرو انتحاری را به برادرانمان در نیروی انتظامی تحویل دادیم، هویت خودرو را مشخص کردند و بعد از شناسایی هویت آن نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه عملیات دستگیری و انهدام تیم پشتیبانی کننده و تیمی که خودرو را برای این اقدام آماده کرده بودند را آغاز کردند.

وی افزود: دو روز قبل، اولین سرنخی که به دست آورده بودیم که یک خانم بود که او را دستگیر کردیم و بعد از دستگیری این عامل تروریستی، به افراد دیگر هم رسیدیم.

سردار پاکپور ادامه داد: دو نفر از عناصر تیم تروریستی پاکستانی بودند و عامل انتحاری نیز فردی به نام حافظ محمدعلی از پاکستان بود و یک فرد دیگر از پاکستان نیز حضور داشتد.

فرمانده نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه ٣ نفر از عوامل تیم ترویستی از منطقه سیستان و بلوچستان بودند، تصریح کرد: دو نفر از آنها دستگیر شده اند و یک نفر هم متواری است که انشالله به زودی دستگیر خواهد شد.

وی ادامه داد: مهمات و تجهیزات بسیار زیادی این گروهک آماده کرده بودند و اقداماتی که می خواستند انجام دهند، فقط صرفا برای این کار نبوده و قصد داشتند اقدامات تروریستی را در ٢٢ بهمن و سایر مناسبت ها انجام دهند. در آن زمان تمهیدات زیادی را برای راهپیمایی ٢٢ بهمن داشتیم و آنها موفق نشدند و حتی در ایام دهه فجر در مرز نیز عناصر تروریست تلاش زیادی کردند که اقداماتی از این قبیل انجام دهند اما نتوانستند.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اقدام اخیر تروریست ها در منطقه سیستان و بلوچستان، گفت: آنها اقدام خاصی نتوانستند انجام بدهند و این حرکت کوری است که یک ماشین را در جاده ترانزیتی منفجر کنند.

نام نویسی سفرهای هوایی از کرمان به عتبات عالیات آغاز شد.

مدیر حج و زیارت کرمان گفت: مشتاقان زیارت ائمه اطهار (علیهم السلام) برای اعزام به عتبات عالیات به دفاتر حج و زیارت در سراسر استان مراجعه کنند.

عرب نژاد افزود پروازهای کرمان به عتبات عالیات از 10 اسفند انجام می شود.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی