روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

سرپرست فرمانداری ویژه رفسنجان و مدیر کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری کرمان منصوب شدند. به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، محمد جواد فدایی استاندار کرمان، مجید فصیحی هرندی را به سمت سرپرست فرمانداری ویژه رفسنجان منصوب کرد.

از سوابق فصیحی هرندی، معاون فرمانداری رفسنجان و معاون دانشگاه ولی عصر (عج) شهرستان رفسنجان است. همچنین استاندار کرمان با صدور حکمی، علیار اسکندری نسب، فرماندار سابق رفسنجان را به سمت مدیر کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری کرمان منصوب کرد.

456 ختم قران، 27 میلیون صلوات

اسامی برندگان طرح ختم قران و صلوات به مناسبت نیمه شعبان


مراسم قرعه کشی برندگان طرح ختم قران و صلوات به مناسبت نیمه شعبان سالروز تولد منجی عالم بشریت حضرت امام مهدی (عج) روز دوشنبه در محل دفتر امام جمعه رفسنجان برگزار شد. در این جلسه که با حضور جمعی از فعالان عرصه قرانی و دست اندرکاران اجرای طرح برگزار شد حجت الاسلام و المسلمین رمضانی پور ، نشر و ترویج فرهنگ قران و بهره گیری از دریای بی کران معارف قران را مهم و ارزشمند برشمرد و گفت: صلوات نیز، به منزله یک دژ مستحکم برای بشریت مخصوصاً برای ما مسلمانان محسوب می شود و در روایات داریم که چنانچه ابتدا و انتهای دعاهای ما محفوف در صلوات شود میزان استجابت و قبولی آنها، صد چندان می شود.

وی در ادامه، تلاش دست اندرکاران طرح ختم قران و صلوات را که نزدیک به دو دهه به نیت سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عج) انجام می شود قابل تحسین برشمرد و آن را توفیقی دانست که باید قدر دانسته شود.

حجت الاسلام رمضانی پور، بر ایجاد خلاقیت و استفاده از ابزارها و فضاهای جدید، بویژه فضای مجازی برای برگزاری طرح در سالهای آینده با هدف مشارکت هر چه بیشتر مردم تأکید کرد.

در ادامه این مراسم در گزارشی بیان گردید امسال در طرح ختم قران و صلوات، 13 هزار و 680 جزء قران معادل 456 ختم کامل قرائت و قریب به 27 میلیون صلوات نیز ، نذر سلامتی و تعجیل در ظهور امام دوازدهم شیعیان و مسلمانان جهان گردید.

در پایان مراسم از بین شرکت کنندگان در طرح، قرعه کشی انجام و اسامی57 نفر جهت دریافت هدیه تبرکی این طرح معنوی به شرح زیر مشخص گردید.

ضمن تبریک به برندگان محترم از آنها درخواست می شود از روز یکشنبه 15/2/1398 با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر به دفتر هفته نامه «رفسنجان» واقع در ابتدای بلوار طالقانی، روبروی زیرگذر میدان شهدا، مراجعه نمایند.


اسامی برندگان ختم قرآن و صلوات به مناسبت نیمه شعبان

ردیف

نام

نام خانوادگی

نام پدر

شماره شناسنامه یا ملی

 

ردیف

نام

نام خانوادگی

نام پدر

شماره شناسنامه یا ملی

1

فاطمه

احمدی

حسین

-

 

30

عصمت

علی مهدی

ماشاا...

8

2

نیلوفر

معصومی

حسن

-

 

31

فاطمه

موراسبانی

محمد

3050133589

3

اکرم

بایسته

علی

17

 

32

عصمت

نبی زاده

عبدا...

-

4

پری

اکسیر

سعدا...

-

 

33

ابوالفضل

حیدریان

-

-

5

نرجس

پیلتن

علی

12669

 

34

زهرا

ابولی

محمد

3040230591

6

محمدصادق

امیری

علی

3040268937

 

35

فاطمه

مقیمی

حسین

-

7

پروین

سلمانی

علی

626

 

36

مهدیه

صالحی

حسین

-

8

زهرا

انجم شعاع

محمود

-

 

37

فاطمه

شرافتی

شریف

791

9

زهرا

پورعبدالهی

غلامرضا

-

 

38

طاهره

کامرانی

حسین

-

10

صدیقه

حاجی پور

علی

3050635770

 

39

معصومه

تقی زاده

مختار

-

11

صغری

میمندی

غلامرضا

-

 

40

حاجیه فاطمه

محمدی پور

جواد

-

12

زهره

صفرعلی پور

حسن

-

 

41

فاطمه

بلندی

محمد

-

13

رقیه

محمدیان رفسنجانی

اصغر

3040211153

 

42

مریم

باقری

محمد

-

14

زهرا

پورعبدالهی

غلامرضا

584

 

43

حوریه

آرسته

رضا

3040648357

15

زین العابدین

محمدی حسنی

حسن

729

 

44

فاطمه

حسنی کبوترخانی

احمد

-

16

فاطمه

طحان زاده

علی

3050230355

 

45

منصوره

حسینه

محمد

143

17

نعیمه

علی پور

محمد

-

 

46

عصمت

توکلی

علیجان

195

18

احمد

صاحب الزمانی

اصغر

-

 

47

سکینه

مرشدی

محمد

3051502121

19

محسن

زارع

اکبر

3051791581

 

48

طیبه

غلامعلی زاده

-

3052239104

20

طیبه

جمالزاده

علی

92

 

49

کوکب

علیپور

علی

3051502200

21

زهرا

نوری

حسن

431

 

50

فاطمه

سلیمی

غلامعباس

392

22

مهدیه

پورمحمدی

حسن

258

 

51

مریم

صادقی

حسین

197

23

مهلا

رجبی

محمد

3040246860

 

52

فاطمه

صاحب الزمانی

اصغر

-

24

فاطمه

حسنی

عبدالحسین

2813

 

53

مهدیه

احمدزاده داورانی

محمد

3052027565

25

صغری

کمالی

حسین

-

 

54

ابوالفضل

سیدحسنی

محمد

3040558250

26

نسرین

احمدی

فضل ا...

-

 

55

حسنا

جمالی

علی

-

27

بمانجان

حسنی پور

محمد

655

 

56

محمدرضا

آخوندی

علی

-

28

گوهر

نجفی

حسین

1

 

57

جعفر

بخشنده

محمد

-

29

صدیقه

امینیان

فتح ا...

-

           

سر به هوا در بازار رفسنجان

قیصریه رفسنجان، همچنان زیر گرد و غبار فراموشی


هر از گاهی تهیه گزارش از بازار رفسنجان، فرصتی دست می دهد تا بی خیال نگاههای متعجب و بغعضاً پرسشگر بازاریان و مشتریان آنها، در بازار قدیمی رفسنجان، سر به هوا شوم. سر به هوا از این جهت که هم از دریچه چشم خودم و هم از دریچه لنز دوربین، زوایای مختلف در و دیوار و سقف بازار رفسنجان را مورد واکاوی آن هم از نوع خبرنگاری قرار دهم. از تجهیزات و تأسیسات تارعنکبوتی و در هم تنیده برق و تلفن عکس بگیرم، از نورگیرهایی که شتک باران، ردّی از آب و گل بر آنها انداخته است، از سقفی که «خرابی» و از دیوارهایی که « فرسودگی» را در بازار جار می زنند. از سنگفرش هایی که باری به هر جهت و به فراخور سلیقه هر مغازه دار، کفپوش بازار را چل تیکه کرده اند... این بار اما سوژه من نه همه بازار، بلکه قدیمی ترین بخش آن، یعنی قیصریه می باشد که به علت وخامل اوضاع و احوال، برای بار دوم یا سوم، از آن گزارش تهیه می کنم.

مکانی که گفته می شود پس از آنکه در سال 1377 دچار آتش سوزی شد ، ماموران آتش نشانی وقت به دلیل نداشتن تجربه در امر خاموش کردن آتش، باعث شدند قسمتی از آن تخریب شود. البته باید یاد آور شد که این قیصریه قبل از آتش سوزی از وضعیت نسبتاً مناسبی برخوردار بوده است بطوری که بامهای این مجموعه از استحکام خوبی برخوردار بودند. به هر حال، چند سال بعد از آن واقعه اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان در سال 1382 شروع به مرمت این قیصریه کرد که البته منحصر به همان سر در آن شد و قضیه، ناتمام ماند.

امیدوار بودم بعد از تهیه گزارش های سالهای قبل، حداقل دستی بر سر و روی قیصریه کشیده باشند اما شواهد از چیز دیگری حکایت دارد. قیصریه نه تنها هنوز همان طور به حال خود رها شده است بلکه شکل فرسوده و متروکه آن وضعیت رقت بارتری پیدا کرده است. عجیب و ناراحت کننده است مکانی که روزی روزگاری محل داد و ستد مردان کویر بوده و در آن، طنین صدای بازاریان، دستفروش ها، مسگرها، چرخی ها، حراجی ها و ... به گوش می رسیده، امروز این گونه در گرد و غبار فراموشی و بی مهری، نفس نفس می زند و به قول یکی از معدود مغازه داران آنجا، هر آن امکان دارد سقفش ریزش کرده و یا آجر یا پاره آجری از آن جدا شده و بر سر مغازه داران یا افراد حاضر در محل فرود بیاید.

بوی مشمئز کننده ای که بویژه از طبقه دوم قیصریه، مشام انسان را می آزارد از یک رها شدگی محض و یک خلا و خلوت دنج و مناسب برای برخی رهگذران حکایت دارد. تنها سر در قیصریه است که به نوعی مرمت و بازسازی گردیده است و متأسفانه دیگر قسمت های آن، وضعیت نامطلوبی به خود گرفته است. بند و بست آجرها انگار در گذر زمان، تاب و تحمل خود را از دست داده و سقف در برخی قسمت ها دچار شکست و گسست شده است. اطاقک های طبقه دوم که گفته می شود روزی محل زندگی و استراحت مغازه داران بوده است بعضاً به یک زباله دانی بی در و پیکر تبدیل شده است. خاک از سر و روی قیصریه می بارد و این برای معدود مغازه داران آنجا نیز مشکلات زیادی ایجاد کرده است. این در حالی است که قیصریه هم مثل خیلی از جاهای دیگر، بخشی از تاریخ و فرهنگ دیرینه مردمان خطه کویر را در سینه خود دارد و شایسته نیست این گونه به محاق فراموشی سپرده شود. در احیاء، مرمت و بازسازی جایی مثل خانه حاج آقا علی که عنوان بزرگ ترین خانه خشتی دنیا را با خود یدک می کشد شکی نیست اما کاش در کنار این کار ارزشمند، از سوی مسوولین و متولیان امر، بودجه ای هم صرف قیصریه می شد تا یادگار شاه بهرام سلجوقی و بخشی از تاریخ و هنر و فرهنگ مردان و زنان کویر، این گونه به فراموشی سپرده نمی شد. قیصریه را دریابیم تا مجبور نشویم روزی روزگاری خدای نکرده بر خرابه های فرو ریخته آن بایستیم و یک انگشتمان را به حسرت به دندان بگزیم و انگشت دیگرمان را به اتهام، به سوی این و آن روانه کنیم.

فراموش نکنیم گاهی خیلی زود دیر می شود.

برخورداری/ بازمانده

تازه‌ترين بررسي‌ها نشان مي‌دهد آمار مصرف قليان روند رو به رشد بيشتري نسبت به 10 سال گذشته داشته است. ضمن آنکه مصرف قليان بين دختران بيش از پسران گزارش شده است.

دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، سال 94 و همزمان با سراسر كشور در هفته مبارزه با دخانيات، اقدام به راه اندازی پویشی تحت عنوان « قليان‌ها را گلدان کنيم» نمود. در اين حرکت نمادين، تُنگ‌هاي قليان به گلدان‌هايي پر از گل تبديل شدند. البته پيش از اين هم وزارت بهداشت، فراخوان «زندگي عاري از دخانيات با خودمراقبتي» را آغاز کرده بود که تيزرهاي آموزشي از سوي چهره‌هاي مطرح ورزشي و هنرمندان در رسانه ملي پخش شد.

کار فرهنگي‌اي که بي‌تأثير نبود و موج مثبت آن در فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شد و بسياري از جوان‌ها را به عناوین مختلف تشويق به ترک قليان کرد. مثلا گفته شده بود پيش از اينکه نويسنده خارجي ديگري دست به قلم بشود و بنويسد که ايراني‌ها براي سياه کردن آب و دود کردن زغال پول مي‌دهند و وقت تلف مي‌کنند بهتر است به پويش قليان‌ها را گلدان کنيم، بپيونديم. البته باید اذعان داشت فرهنگسازي و تشويق به ترک دخانيات، کاري نيست که در يک برهه زماني کوتاه نتیجه بخش باشد. از سوی دیگر به نظر برخي از کارشناسان آسيب‌هاي اجتماعي چنانچه این گونه موج های ایجاد شده و تبليغات فرهنگي استمرار پیدا نکند اصل موضوع، به ورطه فراموشی خواهد افتاد.

این موضوع هم مثل خیلی از موضوعات دیگر از جمله طرح جمع آوری متکدیان در رفسنجان که در آغاز، یک شروع تقریبا توفانی را تجربه کرده و نتایج درخشانی را هم به دست آورده بود، مشمول گذر زمان شد و آن جدیت و قاطعیت اولیه کم کم رنگ باخت

در این زمینه در شهرستان رفسنجان نیز حرکت خوبی از سه سال پیش آغاز شد. تعامل چند سویه حوزه معاونت بهداشت، اتاق اصناف، اداره صنعت و معدن و نیروی انتظامی، عرصه را بر عرضه کنندگان قلیان در شهرستان رفسنجان تنگ نمود به گونه ای که بسیاری از مراکز فاقد مجوز از جمله مراکز زیرزمینی که پاتوق افراد از جمله جوانان کم سن و سال شده بودند، بساط خود را جمع کرده و تعطیل شدند و تنها یکی دو واحد دارای مجوز بود که به آنها نیز تنها تا پایان تاریخ جوازشان، اولتیماتوم داده شد. جالب این که در آن زمان، حدود 3000 شیشه قلیان جمع آوری گردید اما متأسفانه این موضوع هم مثل خیلی از موضوعات دیگر از جمله طرح جمع آوری متکدیان در رفسنجان که در آغاز، یک شروع تقریبا توفانی را تجربه کرده و نتایج درخشانی را هم به دست آورده بود، مشمول گذر زمان شد و آن جدیت و قاطعیت اولیه کم کم رنگ باخت و همان گونه که بار دیگر شاهد حضور متکدیان در سطح شهر و روستا بودیم بار دیگر قُل قُل قلیان و حلقه های دود آن. در مراکز زیرزمینی، برخی سفره خانه ها و بوستان ها و تفرج گاههای شهر رفسنجان، شنیده و دیده شد.

یک شروع دوباره

موضوع مورد اشاره تقریبا به ابتدای تیرماه 97 باز می گردد. زمانی که مراکز زیرزمینی، آرام و بی سر و صدا، دوباره قلیان ها را بار گذاشتند، مراکزی که تعدادشان هم اکنون از 100 مورد هم در شهر و روستا تجاوز می کند، مراکزی که اسفبارانه باید گفت دانش آموزان دبیرستانی ما نشانی و جا و مکان آنها را بهتر از هر کس دیگر بلد هستند. همانها که تا پیش از این اگر وعده های دوستانه شان در جاهایی مثل گیم نت و امثال آن خلاصه می شد اکنون، برخی سفره خانه ها و دودکده های!! زیرزمینی و روزمینی پاتوق آنها شده است. به دنبال آن، برخی مغازه های سطح شهر هم دوباره مبادرت به عرضه انواع توتون از نوع معطر و غیر معطر و قلیان و آلات و ادوات استعمال آن کردند و این موضوع همچنان تا این زمان ادامه دارد.

پیش از این گفته می شد که این مراکز پس از اخذ مجوز از اتاق اصناف رفسنجان فعالیت خود را از سر گرفته اند اما رئیس این اتاق، این موضوع را تکذیب می کند. محمد حسین جلالی می گوید: هیچ گونه مجوزی از سوی ما به این افراد داده نشده است.

این صحبت رئیس اتاق اصناف با این حال، رافع مسوولیت آنها نمی باشد کما این که وقتی کسی اقدام به راه اندازی یک واحد صنفی نمود بازرسان اصناف در اولین فرصت در محل کار وی حاضر شده و از وی پروانه کسب مطالبه می نمایند لذا ضرورت دارد آنها در این خصوص نیز اقدام نموده و مانع فعالیت این افراد که به قول خودشان، فاقد هر گونه مجوز هستند بشوند.

از سوی دیگر، مسوولین حوزه معاونت بهداشت هم، هر گونه مداخله و برخورد با این گونه مراکز را خارج از حیطه مسوولیت خود می دانند و اظهار می دارند تنها زمانی می توانند به این قضیه ورود کنند که اولا این مراکز دارای جواز بوده و ثانیاً در کنار عرضه قلیان، مبادرت به عرضه مواد خوراکی و آشامیدنی نیز بنمایند که تنها در این صورت، مداخله آنان از جهت غیر قانونی بودن کار آنان و هر گونه اقدام بعدی، قابل توجیه می باشد.

مسوول بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، با ابراز تأسف از استقبال جوانان از پدیده مصرف قلیان می گوید: شاید برخورد با مراکز عرضه جوابگو باشد اما نتیجه اصلی را ما وقتی می گیریم که دست به یک فرهنگ سازی گسترده در این خصوص بزنیم تا میزان تقاضا را کم کنیم چرا که با کم شدن میزان تقاضا، عرضه خود به خود کم می شود.

مهندس کاظمی، تبلیغات شرکت های دخانی به دلیل سودآوری و درآمدزایی را نیز در این کار دخیل می بیند و می گوید: تا زمانی که این تبلیغات رنگارنگ وجود داشته باشد، زمینه برای تحریک و تمایل افراد به این گونه مواد نیز وجود خواهد داشت.

وی می افزاید: چالش بوجود آمده در خصوص رواج مصرف قلیان و عرضه آن از سوی برخی مراکز زیرزمینی و دیگر واحدها، موضوعی بود که چند روز پیش در جلسه کارگروه سلامت و امنیت مواد غذایی مطرح و مقرر گردید پیشنهادات و راهکارهای لازم بررسی و ارائه گردد.

در هر صورت با همه این تفاصیل اما هنوز هم می توان، این طرح را به جریان انداخت و جلوی مضرات بسیار زیاد آن را گرفت مشروط به این که یک عزم مستحکم و جدی و یک قاطعیت در دستور کار مسوولین ذیربط قرار گیرد و با کسانی که منفعت خود را در آسیب رساندن جانی و مالی به دیگران بویژه جوانان کم سن و سال، که متأسفانه این اواخر، دختران نیز به جرگه آنها اضافه شده اند برخورد کنند تا شاید تعداد کمتری از جوانان ما این گونه سهل الوصول بتوانند لب به شیلنگ های قلیان ببرند و دود مواد ناشناخته ای را به سر و سینه دهند که می تواند سلامت آنان را به شکل بسیار جدی به مخاطره بیندازد.

به گفته کارشناسان، برخی از سرطان‌ها همانند ریه، حنجره و سرطان‌های حفره دهان، مثانه، روده بزرگ، 10 تا 15 برابر در جمعیتی که قلیان مصرف می کنند، بیشتر است. متاسفانه بسیاری از مردم تصور می‌کنند اگر قسمت دهنی قلیان را عوض کنند از نظر میکروبی مشکلی ندارد اما براساس تحقیقات، آب یا شلنگ قلیان نیز سبب منتقل شدن بیماری‌هایی چون سل و هپاتیت B و C می‌شود ضمن آن که اگر بروز مشکلات ریوی از جمله انسداد مزمن ریوی و آسم را نیز به این مشکلات اضافه کنیم دیگر کوچکترین تردیدی برای جمع آوری دوباره قلیان ها و مراکزی که اقدام به عرضه این ماده خطرناک افیونی می کنند نخواهیم کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: در جامعه شهری رفسنجان دوسوم جمعیت یا افزایش وزن دارند یا چاق هستند که عدد بالایی به شمار می رود، همچنین بیش از ۲۱ درصد جمعیت بالای ۳۵ سال دیابت دارند و یک چهارم این جمعیت مبتلا به پرفشاری خون هستند.

دکتر علی اسماعیلی ندیمی روز دوشنبه در مراسم زنگ سلامت در مدرسه دخترانه محمدحسن گرامی به مناسبت هفته سلامت اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی هر ساله به تناسب مشکلاتی که در همه دنیا وجود دارد یک برنامه را طرح ریزی و در آن راستا اقدام می کند که امسال شعار «مراقبت های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» شعار این سازمان است.

وی افزود: بدن انسان در معرض بیماری هایی از جمله دیابت است اگر یک انسان دیابت بگیرد عوارضی در درازمدت خواهد داشت که اگر بتوانیم آموزش بدهیم کمتر دچار این بیماری و عوارض آن می شویم.

وی تأکید کرد: هر چه برای پیشگیری هزینه شود صرفه جویی برای هزینه های درمان است و در مراقبت های بهداشتی هر چه تلاش کنیم اهمیت دارد. اسماعیلی ندیمی با بیان اینکه اغلب جامعه بی تحرک هستند و هیچ فعالیت ورزشی مدونی ندارند، تصریح کرد: این جامعه حتما در دو سه دهه آینده به همه بیماری های قلبی، عروقی، مغزی سرطان ها و ... مبتلا می شوند.

اسماعیلی ندیمی با اشاره به محدودیت های جامعه در زمینه امکانات و فضاهای ورزشی و با تأکید بر اینکه با این حال می توان تحرک داشت، تصریح کرد: مشکل بی تحرکی هم در بین دانش آموزان رایج شده است که استفاده از تلفن همراه یکی از عوامل کم تحرکی بوده و زمینه پوک شدن استخوان ها در آینده است.

وی اضافه کرد: مشکل دیگر دانش آموزان تبلیغات رسانه ها در مورد پکیج های لاغری ست که به همین دلیل لاغری را می پسندند در صورتی که لاغری خوب نیست بلکه وزن متناسب خوب است که با شیوه تغذیه سالم امکانپذیر است و نیز یکی از راههای داشتن بدن سالم این است که استرس های وارده را کاهش دهیم.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی