روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

در حاشیه بازدید از مسجد الزهرا(س) رفسنجان صورت گرفت

گفتگو با آیت الله شاه آبادی، مدیر موسسه غدیرشناسی کشور

حضرت آیت الله سعید شاه آبادی فرزند شهید آیت الله حاج شیخ مهدی شاه آبادی و نوه عالم بزرگوار، آیت الله محمد علی شاه آبادی، استاد حضرت امام (ره) می باشد، در مقام آیت الله محمد علی شاه آبادی همین بس که تنها استادی بود که حضرت امام (ره) که وقتی از وی اسم می برد ، از ایشان با لفظ «روحی فداه» یاد می کرد و این، نشان دهنده مقام شامخ آن استاد فرزانه و جایگاه علمی و اخلاقی والای وی می باشد.

حجت الاسلام سعید شاه آبادی به عنوان یک چهره برجسته که سوابق درخشانی در عرصه های انقلابی، فرهنگی، علمی و حوزوی دارد، پایه گذار موسسه غدیر شناسی می باشد و این موسسه تاکنون هزاران غدیر پژوه تربیت نموده است.

ایشان عصر روز جمعه ضمن سفر به رفسنجان، از مجموعه فرهنگی مسجد الزهرا(س) بازدید و از اقدامات انجام شده در این مسجد و مجموعه فرهنگی ابراز رضایت نمود.

وی همچنین در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص اهداف و عملکرد موسسه غدیرشناسی توضیحاتی را بیان نمود که از نظر شما خوانندگان محترم می گذرد

لطفا به عنوان مقدمه، بفرمایید چه ضرورتی را برای پایه ریزی موسسه ای بنام موسسه غدیرشناسی احساس کردید که اقدام به راه اندازی آن نمودید؟

بسم الله الرحمن الرحیم. باید گفت جریانهای تکفیری و سلفی سالهاست که با تئوریزه کردن افکار پلید و انحرافی خود، تلاش می‌کنند بر بنیانهای اعتقادی مکتب ولایت خدشه وارد نموده و پیروان اهل‌بیت(ع) را به هرطریق که می‌توانند از صراط مستقیم ولایت جدا کنند از این رو، یکی از مؤثرترین روشهای آنان، ایجاد تردیدهای فکری و القاء شبهات اعتقادی است که از طریق صدها شبکه ماهواره‌ای و پایگاه اینترنتی صورت می‌گیرد و متأسفانه توانسته‌است ضرباتی به اردوگاه ولایتمداران وارد آورد.

از سوی دیگر، تأثیرات و پیامدهای مخرب این ضربات خصوصا در استان‌های مرزی و همچنین در دانشگاهها، به دلیل برخی ملاحظات امنیتی و اجتماعی آنچنان که هست به اطلاع عموم مردمی که عاشق مکتب ولایت‌اند، نمی‌رسد.

این در حالی است که تدابیر انجام شده توسط متولیان امور فرهنگی و دینی برای مقابله با این حملات سنگین و سازمان‌یافته در سال‌های اخیر علیرغم این که ارزشمند و ستودنی بوده است اما در مقابل حجم بالای تبلیغات دشمن و سرمایه‌گذاری فراوان آنان، ناکافی بوده است. از سوی دیگر، متأسفانه بخش عمده و قریب به اتفاق فعالیتهای فرهنگی و مذهبی ما، متوجه کارهای روبنایی و کم‌بهره است که به دلیل زودبازده بودن آنها، بیش از کارهای فرهنگی زیربنایی و بنیادین، مورد استقبال مسئولان قرار گرفته است.

در همین راستا، به نظر می‌رسد برای حل این مشکل و مقابله با این تهاجمات گسترده فرهنگی، باید برنامه‌های درازمدت نوشت و همت اصلی را متوجه کارهای «بنیادی» نموده و حجم اصلی بودجه و سرمایه انسانی از کارهای سطحی و کم‌بازده، به سمت کارهای ریشه‌ای برود و لذا دراین راستا «تشکیل دوره‌های آموزشی بلندمدت و میان‌مدت» به عنوان مهمترین و مفیدترین اقدام ریشه‌ای و بنیادین، می‌تواند وِجهه‌ی همت متولیان فرهنگی و مؤسسات دینی و آحاد دردمندانی که دردِ دین و مکتب دارند، قرار گیرد.

بر این اساس، طرح تشکیل «کارگاه تخصصی غدیرپژوهی» در 6 سطح از سوی مؤسسه غدیرشناسی از سال 1389 به مرحله اجرا درآمده‌است.

راه اندازی این موسسه تاکنون چه نتایج و عملکردی را در پی داشته است؟

پیش از پاسخ به این سوال، ذکر این نکته ضروری است که این کارگاه آموزشی که پیش از این به صورت آزمایشی و با عنوان «کارگاه آموزشی خطبه غدیر» برای دانشجویان دانشگاه علم و صنعت به اجرا درآمده و مورد حمایت بسیاری از فرهیختگان، از جمله مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی مدظله‌العالی قرار گرفت و با استقبال جدی عاشقان مکتب ولایت و خصوصا دانشجویان روبرو شد. و اما در پاسخ به سوال شما باید عرض کنم که این مؤسسه بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری مدظله‌العالی به انگیزه تربیت متخصص در مورد غدیر، به کاری مداوم و مستمر می‌پردازد و تلاش می‌کند طبق توصیه آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی مدظله‌العالی، دامنه‌ی نهضتی را که از دانشگاه علم و صنعت ایران آغاز شد، به همه دانشگاهها و بلکه به سراسر جامعه اسلامی بکشاند و افتخار دارد که هم اینک که بیش از هشت سال از آغاز مرحله‌ی فراگیر این کارگاه می‌گذرد، حدود 5000 غدیرپژوه در 18 دوره آموزشی در تهران و چندین دوره در تعدادی از شهرستانهای کشور، حداقل یک سطح از کارگاه غدیرپژوهی را گذرانده اند و خود را برای ورود به سطوح بعدی و مراحل عالی این کارگاه آماده می‌کنند.

نظام آموزشی و محتوای درسی کارگاه غدیرپژوهی به چه صورت پایه ریزی شده است؟

نظام آموزشی و محتوای درسی کارگاه غدیرپژوهی به گونه‌ای طراحی گردیده، که غدیرپژوهان فارغ‌التحصیل سطح 6 این کارگاه، به خوبی بتوانند مهم ترین اعتقادات مکتب ولایت را با استفاده از معتبرترین منابع اهل‌تسنن به اثبات رسانده و در مناظراتی که با مخالفان مسلک و طریق اهل‌بیت(ع) برگزار می‌شود، به طور عالمانه و استدلالی از اعتقادات خود دفاع کنند.

مؤسسه غدیرشناسی در این کارگاهها با پایبندی کامل به «اصل وحدت اسلامی» ، به طرح علمی اعتقادات شیعه پرداخته و با خودداری از مطرح کردن مسائلی که موجب پیدایش دشمنی و عداوت با برادران اهل‌تسنن گردد، غدیرپژوهان خود را از هر مکتب و نِحله‌ای که باشند، به کشف حقایق دینی رهنمون می‌شود.

از ویژگی‌های مهم کارگاه غدیرپژوهی آن است که در جلسات درسی این کارگاه ، نگاه جامع و کاملی به غدیر و موضوع ولایت صورت می گیرد و در همین راستا، اصل مهم ولایت‌فقیه که برگرفته از دانشگاه غدیر است، با مبانی علمی و استدلالی به غدیرپژوهان آموخته می شود. با این نگاه جامع، تفکرها و بینش های باطلی چون تفکرات حجتیه‏ای، در این کارگاه مورد نقد قرار می گیرد و انحرافات فکری این دسته از تشکل های به ظاهر ولایی، برای غدیرپژوهان تبیین می شود. برداشت ها و تذکرات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری درباره غدیر، مدّ نظر جدی اساتید این کارگاه است.

شیوه آموزش غدیر پژوهان در موسسه تحت مدیریت جنابعالی آیا فقط مبتنی بر آموزش حضوری است؟

خیر؛ مؤسسه غدیرشناسی، علاوه بر شیوه آموزش حضوری، دو شیوه آموزش از راه دور را هم با عناوین مجازی (اینترنتی) و مکاتبه‌ای (ارسال بسته‌های پستی) تعریف کرده است.

غدیرپژوهان در شیوه آموزش مجازی، از طریق گوشی همراه یا دستگاه رایانه شخصی خود، اقدام به دریافت فایل صوتی و متن جزوات درسی می‌کنند.

شیوه آموزش مکاتبه‌ای برای غدیرپژوهانی است که دسترسی اینترنتی ندارند و یا اینکه مایلند فیلمهای ویدیویی کلاس را دریافت کنند. در این شیوه، جزوات کاغذی و فایل های ویدئویی از طریق پست برای غدیرپژوهان ارسال خواهد شد.

این تعدّد روش های آموزشی، صرفاً به منظور فراهم آوردن تمهیدات لازم برای گسترش آموزه های ولایت و امامت بوده و زمینه را برای فراگیر کردن این آموزش ها به وجود می آورد تا هرکس که کمترین فرصت و شرایط را برای فراگیری این معارف داشته باشد، درصورت وجود انگیزه‌ی لازم بتواند خود را به این دریای بیکران حکمت ها و معرفت ها رسانده، و از بحر موّاج مکتب انسان‌ساز ولایت، سیراب گردد.

مؤسسه غدیرشناسی امیدوار است پیروان مکتب ولایت از هر قشر و صنف و گروهی که هستند، با فراگیری این آموزه‌های علمی و استدلالی، ضمن برخورد خوب با اهل‌سنت و جدا دانستن آنها از وهابيت و رعایت اصل وحدت اسلامی که يکی از الزامات مهم غديرپژوهی است، بتوانند در ترویج معارف اهل‌بیت(ع) نقش مهم و اساسی ایفا کنند.

نحوه عضویت و شرکت در کارگاههای موسسه به شکل می باشد؟

عضویت و شرکت در کارگاههای ما از چند طریق امکان پذیر است؛ بعضی مواقع، بواسطه ارتباطاتی است که ما با مسوولین می گیریم و انها متولی برگزاری کارگاهها می شوند و پس از اطلاع رسانی و تبلیغات، افراد علاقمند مطلع شده و در کارگاهها شرکت می کنند. یک شکل دیگر کار، این است که خود مردم به این دوره ها اشتیاق پیدا می کنند و کارگاههای خود مدیریتی غدیر شناسی را با امکانات خودشان تشکیل می دهند و اساتید ما می آیند و دوره های لازم را برای آنها برگزار می کنند.

نحوه ارتباط از طریق سایت، شبکه های مجازی و اطلاع رسانی و خصوصا از طریق مسوولینی است که به عنوان مدیران غدیر شناسی در استانها معرفی می شوند.

با تشکر از شما، به عنوان سوال آخر، بفرمایید که فعالیت های انجام گرفته در مجموعه فرهنگی مسجد الزهرا(س) رفسنجان را چطور دیدید؟

الحمدلله توفیقی بود که نصیب شد و توانستیم از فعالیت های خوب و ارزشمند جناب آقای اعتمادی و همکارانشان در مسجد الزهرا(س) رفسنجان و بخش های مختلف آن اعم از کتابخانه با عظمت، بخش خیریه، بخش کودکان، بخش هنرهای دستی با محوریت کارآفرینی و دیگر بخش ها بازدید نماییم. مسجد الزهرا(س) واقعاً نمادی از یک مسجد واقعی اسلامی است که با شکوه و عظمت بنا گردیده است و زیبنده جمهوری اسلامی است که مساجدی از این دست به همت خیرین بزرگوار و مردم عزیز ساخته شود و عظمت و شکوه معماری اسلامی همراه با فعالیت های متعدد فرهنگی در مساجد شکل بگیرد و بنیاد مسجد محوری در حکومت اسلامی با این قبیل مساجد خوب، با سهولت بیشتری تحقق یابد.

امیدواریم این مجموعه الگویی در ایران اسلامی و بلکه در کل خاورمیانه و کشورهای اسلامی برای تشکیل و تأسیس و فعال کردم مساجد منطقه باشد.

ما هم در مجموعه غدیرشناسی کشور امیدواریم بتوانیم ارتباطات خوبی با این مسجد برقرار کنیم که البته زمینه آن با جلب موافقت آقای اعتمادی و حجت الاسلام رمضانی پور امام جمعه محترم فراهم شده تا ان شاءالله موسسه غدیر شناسی با همت این دوستان و عزیزان در رفسنجان نیز هر چه سریع تر بتواند برای اقشار مختلف مردم این دوره ها را راه اندازی کند.

استاندار کرمان گفت: چاه های غیرمجاز آب این استان در راستای مقابله با کم آبی باید در چارچوب قانون تعیین تکلیف شود. محمدجواد فدائی روز دوشنبه در نشست سازگاری با کم آبی استان با اشاره به وجود چاه های غیرمجاز آب کرمان افزود: وجود چاه های غیرمجاز در این استان یکی از مشکلات مهم و بحران های جدی در راستای مقابله با کم آبی است.

فدائی با اشاره به جلسات متعدد استانداری با نمایندگان، وزیر نیرو، معاونین وزیر کشور و دیگر مسئولان برای رفع مشکل کم آبی در کرمان اظهار داشت: معتقدم در حل مشکلات مردم، مشکل قانونی نداریم و مسئولان باید ظرفیت های قانونی را به خوبی بشناسند.

نمایندگان مجلس بانک مرکزی را موظف به بخشودگی سود تسهیلات کم‌تر از یک میلیارد ریال و بخشش جریمه‌های متعلقه ۷۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال کردند. به گزارش خبرگزاری فارس، نمایندگان در نشست علنی روز سه شنبه پارلمان در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون بودجه سال 97 با بند (8) این طرح در خصوص بخشودگی سود تسهیلات موافقت کردند.

نمایندگان همچنین در جریان بررسی بند (7) طرح مذکور در خصوص حمایت از تولیدکنندگان و تسهیل شرایط پرداخت بدهی آنها به جهت ابهامات موجود در این بند جهت ارجاع به کمیسیون موافقت کردند. بر اساس بند (8) مصوب طرح مذکور، سقف بخشودگی سود تسهیلات زیر یک میلیارد ریال مشروط به بازپرداخت اصل تسهیلات و بخشش جریمه‌های متعلقه 73 هزار و 200 میلیارد ریال تعیین می‌‌شود. هر یک از مشمولین بخشودگی سود تسهیلات زیریک میلیارد ریال می‌توانند از زمان تصویب این قانون صرفا یک فقره از بخشودگی سود تسهیلات موضوع این بند استفاده کنند. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است بدون رعایت مبلغ حداکثر تسویه مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها به تفکیک هر بانک مندرج در جدول ضمیمه تبصره 35 قانون اصلاح بودجه سال95 کل کشور به اجرای طرح بخشودگی سود تسهیلات زیر یک میلیارد ریال اقدام کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اولین اشکالی که به دولت و بانک مرکزی وارد است، صدور بخشنامه های متعدد در حوزه صادرات است که تنظیمات صادرات را به هم ریخته است.

دکتر محمدرضا پورابراهیمی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اظهار کرد: کرمان از استان های مهم صادراتی کشور است و موضوعات پیمان سپاری ارزی و دیگر مباحث صادرات اهمیت زیادی دارد و حل این مشکلات، حل مشکلات کلان اقتصاد استان است.

پورابراهیمی تصریح کرد: دولت باید جلوی صادرات بی رویه بخشنامه ها را بگیرد که اثر آن در بخش های مختلف مشخص است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: انتظار این است که بخشنامه های مختلف تبدیل به تصمیم متقن و منسجم بشود تا بتوانیم از ظرفیت صادرات در زمان کاهش ارزش پول ملی استفاده کنیم که بزرگ ترین فرصت است.

وی افزود: اگر مردم تورم و شرایط سخت را تحمل می کنند، حداقل باید از مزیت های افزایش صادرات بهره بگیریم که این سیاست ها صادرات ما را نیز با مشکل مواجه کرده است.

پورابراهیمی اظهار کرد: به بانک مرکزی اعلام کرده ایم که اشکالات وارد است و بخش عمده صادرات ما متعلق به نهادهای عمومی غیردولتی است و پیمان سپاری مفهوم ندارد و باید واردات را انجام بدهند و اگر مدیری تخلف کند، دولت باید برخورد کند.

وی تصریح کرد: مجموع کل صادرات ریز و درشت بخش خصوصی خالص در اقتصاد ما از 45 میلیارد دلار(کل صادرات) نزدیک به 10 میلیارد دلار است و می گوییم این راهکارها برای بخش خصوصیِ خالص کارآمد نیست و باید حتما تغییر بکند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: پیش بینی این است روند کاهش ارزش دلار در هفته آینده استمرار داشته باشد و تحلیل اقتصادی که در این زمینه بود، محقق شد.

وی افزود: فضای روانی بعد از 13 آبان که امریکا خیلی تلاش کرد شوک ارزی به اقتصاد ایران بزند، محقق نشد و شاهد تقویت ارزش پول ملی خواهیم بود.

پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در کمیسیون اقتصادی اعلام کردیم بازار ثانویه ارز باید نرخ شناور داشته باشد که بازار کنونی اصلا قابل قبول نیست و باید جمع شود.

وی بیان کرد: نرخ ارز در اقتصاد باید تک نرخی شود، وضعیت کنونی جز ایجاد رانت و فساد نتیجه ای ندارد و در سال آینده در مجلس به این موضوع ورود خواهیم کرد.

با حضور تولیت آستان قدس رضوی

مجتمع خدماتی رفاهی امام رضا (ع) در راور افتتاح شد

با حضور تولیت آستان قدس رضوی مجتمع خدماتی رفاهی بین‌راهی امام رضا ع در فاصله 14 کیلومتری شهر راور افتتاح شد. این نخستین مجتمع خدماتی رفاهی بین‌راهی امام رضا(ع) استان کرمان است که در فاصله 14 کیلومتری شهر راور با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی در راور افتتاح شد.

این مجتمع را آستان قدس رضوی در زمینی به مساحت 40 هزار مترمربع با زیربنای بیش از هزار و 600 متر مربع به بهره‌برداری رساند.

در این مجتمع که 60 میلیارد ریال هزینه شده است، ساختمان‌های نمازخانه، وضوخانه، سرویس بهداشتی خواهران و برادران، رستوران، واحدهای تجاری، زمین بازی کودکان، خدمات خودرویی و فضای استراحت برای مسافران و زائران امام رضا(ع) احداث شد.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه خدمت به زائران امام رضا(ع) فقط به حضور در حرم امام هشتم معطوف نمی‌شود گفت: زیارت از مبدا تا مبدا را در برنامه قرار داریم و درمسیر رفت و برگشت به زائر باید خدمت کنیم.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی