روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

کرمان، صبح امروز چهارشنبه 16 مردادماه، میزبان دو امیر شهید دوران دفاع مقدس، پسرعموهای شهید، شهید حمدالله قربانعلی‌پور و شهید علی قربانعلی‌پور می‌شود. به گزارش روابط عمومی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان، مراسم استقبال از پیکر این دو شهید دوران مقدس امروز چهارشنبه 16 مرداد ساعت 9:30 صبح در فرودگاه کرمان انجام می‌شود.

مراسم وداع با پیکر شهدا بعد از نماز مغرب و عشاء در شهرک هوانیروز حرم مطهر شهدای گمنام برگزار و عصر پنجشنبه 17 مرداد 98 پیکر مطهر این دو امیر شهید در گلزار شهدای شهر کرمان در یادواره شهدای غواص حضور پیدا می‌کنند. مراسم تشییع و تدفین شهدا هم روز جمعه 18 مرداد 98 در روستای هراران در شهرستان بردسیر انجام می‌شود.

شهید حمدالله قربانعلی پوردوم‌ آذر 1343 در روستای هراران ‌قلعه‌عسکر از توابع شهرستان بردسیر چشم به جهان گشود و بیست ‌و سوم دی سال 65 در سومار شهید شد. شهید علی قربانعلی‌پور نیز پانزدهم‌ شهریور1341 در شهرستان ‌بردسیر به‌دنیا آمد و بیست ‌‌و‌ سوم ‌‌بهمن ‌سال 65 در سومار بر اثر اصابت گلوله‌ مفقودالاثر شد و سال 83، شهادت ایشان اعلام شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: بخش کوچکی از گردش مالی شرکت های بزرگ به استان انتقال یافته به طوری که شرکت ملی صنایع مس ایران در مجموع امسال و سال قبل 4 هزار و 500 میلیارد تومان از حساب های خود را به استان منتقل کرده است که این مسئله نیز کمک بیشتری به واحدهای تولیدی استان خواهد کرد به گزارش ایسنا مهدی حسینی نژاد در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت هفته صنعت و معدن اظهار کرد: واحدهای تولیدی شرایط سختی در جنگ اقتصادی دارند و یکی از بزرگ ترین چالش ها در تولید تسهیلات مورد نیاز است. وی افزود: سیاست کلانی در کشور در زمینه تامین منابع دنبال می شود و علی رغم اینکه قانون داریم بانک ها 40 درصد از تسهیلات را به تولید اختصاص بدهند، اما در سال های قبل این اعتبار از سوی بانک ها تنها 31 درصد تخصیص یافت و در سال قبل که مشکلات شدید بود، 27 درصد تسهیلات به تولید اختصاص داده شده که رقم کاهشی قابل توجهی است. حسینی نژاد تصریح کرد: امسال تبصره 18 را برای واحدهای تولیدی داریم که هنوز با گذشت بیش از 4 ماه از سال ابلاغ نشده و این کار را سخت کرده است و از سوی دیگر این تولیدات موردنیاز بازار است و در تامین نیاز بازار دچار چالش هستیم و وقتی تقاضا بالا و عرضه کم باشد، شرایط کنونی به وجود می آید که موجب نارضایتی شده است.

وی بیان کرد: تلاش می کنیم برخی از مشکلات را در استان حل کنیم و واحدهای بزرگی مثل مس و گل گهر می توانند در استفاده از واحدهای تولیدی کوچک استان همکاری کنند و از طریق شورای معادن با این روش 200 واحد را جلو بردیم و 35 مورد عملیاتی شده است. وی در ادامه اظهار کرد: در اواخر سال 92 قانون تمرکز اجرا و بخشی از وظایف وزارت صمت در تامین کالاهای اساسی به جهاد کشاورزی واگذار شد که با این کار چالش ها در حوزه بازار بیشتر شد که سال گذشته و اوایل امسال این تلاطم در قیمت ها در بازار مشهود بود زیرا بازار سه صاحب(وزارت کشور، صمت و کشاورزی) داشت و این بلاتکلیفی بیشتری در بازار ایجاد کرده بود. رییس سازمان صمت استان کرمان با اشاره به مشکلات فروش واحدهای تولیدی گفت: برخی واحدها نیز تولیدات خوبی دارند اما برای عرضه برنامه ریزی نکرده اند و توانایی های خود را ارائه نداده اند و از سوی دیگر بعضا در تامین کالاهای تولیدی داخل استان عِرق استانی وجود ندارد. وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: 3.3 درصد تولید ناخالص داخلی کشور مربوط به استان کرمان است که 40 درصد از این سهم مربوط به صنعت، معدن و تجارت است.

 

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان گفت: نمی شود که آب را تامین نکرد اما شاید بهتر باشد برای هر نیازی آب با کیفیت متناسب با خودش را تامین کنیم.

دکتر"هرمزد نقوی" در گفت و گو با ایسنا، افزود: هرچه روز به روز جلوتر می رویم، به دلیل سبک زندگی نیاز به آب بیشتر می شود به طوری که با افزایش جمعیت جوامع شهری، مصرف آب نیز بیشتر شده است.

نقوی با بیان اینکه باید ببینم منابع آب و عمق سطح زیرزمینی آب چقدر بوده است تصریح کرد: از زمانی که بشر راه دسترسی به منابع زیرزمینی به روش مکانیزه را پیدا کرده و به دلیل یارانه های بخش انرژی در ایران، آب خیلی ارزان به دست افراد می رسد و در واقع آب رایگان یا کم قیمت موجب شده خیلی از مسائل را با آب حل کنیم.

این دکترای فیزیک خاک بیان کرد: مصرف آب در منازل خیلی بی رویه است و به آب شرب که از نام آن مشخص است(برای شرب است)، کمترین نیاز را دارند و بیشتر آب برای بهداشت، شست و شوی ظروف، باغچه و ... استفاده می شود.

نقوی با تاکید بر اینکه نمی شود که آب را تامین نکرد اما شاید بهتر باشد برای هر نیازی آب با کیفیت متناسب با خودش را تامین کنیم اظهار کرد: در قدیم که آب لوله کشی نبود، نیاکان ما از آب چند بار استفاده می کردند و مشکلی که وجود دارد این است که ما این اقدام را انجام نمی دهیم در حالی که می توانیم آب را بچرخانیم و با مکانیزه کردن از یک آب چند بار استفاده کنیم و هر کدام از این اقدامات موجب می شود نیاز ما به استحصال آب از منابع کمتر شود.

وی بیان کرد: در استان کرمان سالانه 23 تا 24 میلیارد مترمکعب نزولات آسمانی داریم که بلافاصله حدود 18 میلیارد مترمکعب آن تبخیر می شود حتی در دشت های کرمان شاهد تبخیر 100 درصدی این نزولات الهی هستیم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: نباید در استانی که اینقدر کمبود آب داریم و مردم با کمبود آب دست و پنجه نرم می کنند، به راحتی بپذیریم که 18 میلیارد مترمکعب آب تبخیر شود.

سرانه مصرف روزانه هر کرمانی 200 تا 300 لیتر آب است

وی با بیان اینکه باران بسیار با کیفیت و قابل استفاده است تصریح کرد: یکی از کارهایی که در زندگی شهری می تون برای جلوگیری از هدررفت آب انجام داد، با توجه به اینکه پشت بام همه منازل شیب‌بندی است، در صورتی که روی پشت بام یک مخزن داشته باشیم و آب باران را جمع کنیم، به میزان نیاز سال باغچه، شست و شوی حیاط، ماشین و ... کافی است در حالی که اکنون همه این آب را از دست می دهیم و هیچکدام از ما مخزن نداریم.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان گفت: این نیست که آب کم داشته باشیم، مسئله این است که درایت منجر به اجرا در ما کم است و باید کسی بیاید و این کار(جمع‌آوری آب باران) را اجرایی کند و در صورتی که این کار الزام شود، تا 20 درصد فشار را از روی آب شرب کم می‌کند و به عنوان مثال منطقی نیست که از آب شرب برای کولر استفاده کرد.

وی افزود: در کرمان سرانه مصرف آب هر نفر روزانه 200 تا 300 لیتر است و جدای از آن، صنایع و کارگاه ها هستند و در مجموع همه این آب تنها دو درصد آب مصرفی را شامل می شود و حدود 90 درصد آب در کشاورزی صرف می شود.

نقوی اظهار کرد: ما به دلیل اینکه منبع آب را نمی بینیم، فکر می کنیم نامتناهی است و آب خیلی زیادی مصرف می کنیم.

وی تصریح کرد: اهمیت آب شرب برای این است که آب های پاکی که مناسب با کیفیت آشامیدنی باشد، خیلی نداریم و آب گل آلود و دارای بار میکروبی را می شود برای کشاورزی استفاده کرد اما آب شرب باید با کیفیت بالا باشد و روا نیست آبی که روی آن زحمت کشیده می شود، برای کولر، شست و شو و .. استفاده شود.

 

این استاد دانشگاه بیان کرد: پیشنهاد این است که فقط آب شرب به مردم تحویل بدهیم و آب بهداشتی نیاز به این همه زحمت ندارد و در صورتی که درایتی باشد، می توانیم ورودی آب را 40 درصد کاهش داده و منابع آب را حفظ کنیم که این کار نیاز به هزینه زیادی ندارد و با درایت و برنامه ریزی به راحتی می توانیم تامین کنیم.

وی اظهار کرد: مشکل با کمبود آب نیست، مشکل با کمبود برنامه و تصمیم در اجرا است و اکنون موقعیت طلایی است زیرا معتقدم استاندار کرمان فرد مدبری است و حتما در این زمینه حمایت های لازم را انجام خواهد داد.

نقوی با اشاره به وجود 25 درصد باغات کشور در استان کرمان عنوان کرد: کشاورزی اگر به عنوان یک فعالیت اقتصادی دیده شود، یک مقدار معین نیاز واقعی به آب دارد زیرا بیشتر کشاورزی استان باغداری است.

وی تصریح کرد: در آبیاری به روش سنتی یک هکتار باغ پسته را تا 12 هزار مترمکعب آب می دادند که با سیستم ابتکاری و مطالعات انجام شده، آبیاری زیرسطحی را در منطقه ریشه اجرا کردیم که روش موفقی بود و در اجرای این روش با 40 درصد آب قبلی می توانستیم همان مقدار عملکرد داشته باشیم که قدم بزرگی بود.

نقوی بیان کرد: بعد از آن نیز کشاورزان خرده مالک روش آبیاری زیرسطحی کم فشار را اجرا کردند که مصرف آب را به یک سوم و حتی تا 50 درصد کاهش داده و عملکرد را در هکتار نیز افزایش می دهد.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان با بیان اینکه متاسفانه سطح اراضی کشاورزی استان وسیع و ظرفیت حمایت دولت ضعیف بوده و زمان زیادی طول می کشد تا همه اراضی به این سیستم آبیاری مجهز شوند افزود: ما در وزارت جهاد کشاورزی مصرف کننده آب، مسئول تامین غذای مردم و مسئول تامین اقتصاد کشاورز هستیم اما حافظ منابع آب نیستیم.

وی تصریح کرد: منابع آب کشور ما محدود است و باید شغل های آینده را به سمتی هدایت کنیم که آب کمتری مصرف کنند و وقتی آب نداریم نباید دانشکده کشاورزی این همه دانشجو بپذیرد یا حداقل باید آموزش ها در زمینه کشت های مرکب و گلخانه ای باشد.

هر روز به اندازه نیمی از رود کارون آب مصرف می کنیم

استان کرمان هر روز به اندازه نیمی از رود کارون از سفره های زیرزمینی برداشت آب دارد و آیا اینقدر آب داریم؟ و قطعا بارندگی ها به اندازه یک صدم کارون هم نمی شود.

وی تاکید کرد: پس بهتر است در مصارف دقت داشته و به اندازه نیاز آب مصرف کنیم و همه دستگاه ها باید در این زمینه ورود کنند. مگر اینکه قبول کنیم که کرمان شهر کوچکی بشود که از نظر امنیتی برای کشور بد است؛ ما آواره می شویم و ظرفیت های تولید و فرهنگ کرمان از بین می رود که هیچ عقل سلیمی این را نمی پذیرد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زرند از شناسایی و دستگیری هشت نفر از سرشاخه‌های اصلی شرکت هرمی یونیک فاینانس از سوی سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات استان کرمان خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان کرمان، سیدمهدی قویدل اظهار داشت: با بررسی‌های فنی به‌عمل آمده مشخص شد که میزان تراکنش حساب‌های متهمان در این شرکت هرمی بالغ بر 774 هزار و 888 دلار بوده است.

وی بیان کرد: متهمان علاوه بر عضویت در شرکت هرمی مذکور اقدام به عضوگیری و تشکیل زنجیره انسانی به تعداد 412 نفر در شهرهای مختلف از جمله اهواز، کرمان، تهران، زرند و رفسنجان کرده بودند و طی مدت کوتاهی بالغ بر 24 هزار و 339 دلار کسب درآمد نامشروع داشته‌اند. وی اظهار کرد: پس از انجام یکسری اقدامات اطلاعاتی منسجم و پایش‌های مستمر صورت گرفته در فضای مجازی و انجام تحقیقات اولیه در خصوص لیدرها و فعالین شرکت هرمی یونیک فاینانس در استان کرمان و شهرستان زرند از سوی سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات استان کرمان، رسیدگی به موضوع در دستور کار دادستانی قرار گرفت.

قویدل گفت: فعالیت شرکت مذکور بدین صورت بوده است که هر عضو برای ورود اولیه ملزم به سرمایه‌گذاری به مبلغ حداقل هزار دلار و ایجاد یک حساب کاربری (اکانت) می‌شده است و بر اساس مقدار سرمایه‌گذاری و جذب زیر مجموعه سود دریافت می‌کرده است.

دادستان زرند در خصوص هرمی بودن فعالیت شرکت یونیک فاینانس گفت: فعالیت این شرکت بدین صورت است که صرفاً بر پایه سرمایه‌گذاری و جذب زیرشاخه‌ها میزان سود و پورسانت دریافتی سرشاخه‌ها افزایش می‌یابد و در عمل هیچ‌گونه کالا یا خدماتی ارائه نمی‌شود و با افزایش زنجیره انسانی به صورت تصاعدی سود دریافتی شخص افزایش می‌یابد.

این مقام قضائی در خصوص نحوه تبدیل پورسانت‌ها نیز گفت: متهمان از طریق انتقال پول به حساب بانکی از طریق صرافی، تبدیل به پول الکترونیکی و انتقال به کیف پول اکانت، انتقال به مستر کارت و ویزا کارت، انتقال به حساب بین‌المللی و انتقال به اشخاصی که حساب کاربری دارند و دریافت معادل ریال آن اقدام می‌کردند. قویدل با بیان اینکه اعضای اصلی این شرکت در کشور و خارج از کشور مورد شناسایی قرار گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: همواره دستگاه قضائی و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی حامی انجام فعالیت‌های اقتصادی مشروع و در چارچوب قانون هستند لذا می‌طلبد افراد به ویژه جوانان قبل از آغاز هرگونه فعالیت اقتصادی از قانونی بود آن اطلاع حاصل کنند.

وزیر بهداشت از طریق ویدئو کنفرانس طرح حذف هپاتیت C در رفسنجان را به عنوان پایلوت این طرح افتتاح کرد

به گزارش خبر گزاری صداوسیما مر کز کرمان در این مراسم رییس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به بررسی امکان سنجی این طرح با حضور وزیر بهداشت و هیات همراه از یکماه پیش، افزود: در اجرای طرح مجتمع مس سرچشمه و خیّران در تامین هزینه های درمانی بیماران هپاتیت، مشارکت می کنند.

دکتر اسماعیلی از اجرای طرح حذف هپاتیت C از به مدت سه سال در رفسنجان خبر داد وگفت: مرحله اول طرح شامل معتادان پرخطر و تزریقی می شود و بیماران مراجعه کننده، ابتدا پس از آزمایش خون، با تشخیص پزشکی با کمک خیّران و مجتمع مس درمان رایگان می شوند و هزینه بیماران این طرح 3 میلیارد تومان پیش بینی شده است. وی با بیان اینکه درمان این بیماری حساس باید زیر نظر کارکنان بهداشتی انجام شود افزود: دوره درمان سه تا 6 ماه طول می کشد و داروی این بیماری ایرانی و تولید داخل است و از این نظر نگران تامین نیستیم .

به گفته دکتر اسماعیلی : هپاتیت B و C از جمله بیماریهایی است که باعث نارسایی و سرطان کبد می شود و پیشگیری، کنترل و درمان بیماری ضروری است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان افزود: افراد درگیر بیماری هپاتیت C را بیشتر افراد پرخطر از جمله معتادان تزریقی، بی خانمان ها، کارتن خوابها، افراد با رفتارهای مشکوک و افراد باسابقه زندان و افراد مصرف کننده متادون تشکیل می دهند.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی