روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

تداوم وضعیت پیمان سپاری ارزی، تاثیرات بسیار بدی را بر صادرات پسته خواهد گذاشت

دبیرکل‌ انجمن‌ پسته ایران گفت: باغداران و تولید کنندگان و صادرکنندگانی از سراسر کشور عضو انجمن پسته هستند و این انجمن، منافع بلند مدت و آینده نگرانه صنعت پسته را در حیطه وظایفی که مربوط به خودش است پیگیری می کند.

بهروز آگاه باغدار رفسنجانی، سفیر INC در ایران در شورای خشکبار جهانی

رضایی.jpgمهندس حسین رضایی در نشست خبری انجمن پسته ایران که عصر سه شنبه سی و یکم تیرماه در رفسنجان برگزار شد بیان داشت: انجمن پسته ایران علاوه بر پیگیری موضوعات داخلی مرتبط با پسته در بحث خارجی هم حضور بسیار پر رنگی مخصوصاً در شورای جهانی خشکبار(INC) داشته است که شورایی بسیار مهم و تأثیرگذار می باشد و امسال برای اولین بار در خرداد ماه برگزار شد و ریاست آن بر عهده کشورمان و آقای بهروز آگاه بود که پس از آن نیز، ایشان به عنوان سفیر INC در ایران در این شورا معرفی شده است که این یک اتفاق خوب برای کشورمان و پسته ایران و استان کرمان می باشد.

دبیر کل انجمن پسته ایران در ادامه بیان داشت: با توجه به درخواست های عدیده کشاورزان و باغداران در خصوص ورود انجمن به بحث آب و این که قانون در این زمینه، در برخی جاها، سلیقه ای اعمال می شود، کمیته آب در انجمن در کنار کمیته های بازگانی و باغبانی تشکیل شده است.

مهندس رضایی همچنین با اشاره به این که تمام آمار و ارقام ارائه شده مربوط به تولید و مصرف پسته در ایران از طریق این انجمن استخراج و اعلام می شود گفت: این آمار مورد استناد نهادهای بین المللی به ویژه در خصوص پیش بینی های تولید پسته و میزان مصرف آن قرار می گیرد.

امسال 180 هزار تن پسته در کشور برداشت می شود

وی در همین رابطه اظهار داشت: امسال از ۴۰۰ هزار هکتار باغ پسته در کشور ۱۸۰ هزار تن محصول برداشت می شود.

دبیر کل انجمن پسته ایران گفت: حدود 60 هزار تن از محصول پسته سال قبل کشور تا پایان تیرماه در انبارها باقی مانده که نزدیک ۷۵ درصد در انبارهای استان کرمان است.

رضایی با اشاره به اینکه تجارت و صادرات پسته در سال های 97 و 98 تحت تأثیر پیمان سپاری ارزی قرار گرفت و این صنعت با مشکل مواجه شد گفت: انجمن پسته ایران در بهمن 98 به آسیب شناسی و بررسی های علل شکست این تجارت پرداخت و به این نتیجه رسید که بحث تعهد ارزی و پیمان سپاری ارزی در اوایل سال 97 صادرات پسته را دچار مشکل کرد و تا آخر خرداد امسال 120 هزار تن پسته صادر شد.

وی هشدار داد: تداوم وضعیت پیمان سپاری ارزی، تاثیرات بسیار بدی را بر صادرات پسته خواهد گذاشت.

ارز پسته، پاک ترین ارز است

دبیر کل انجمن پسته ایران ارز ناشی از پسته را به دلیل اشتغال زیاد در صنعت پسته پاک ترین ارز برشمرد و افزود: دولت باید به صادرکنندگان پسته که 40 سال است ارز صادراتی را وارد کشور می کنند اعتماد کند.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه سال گذشته عرضه پسته در بازار کم شد و برخی افراد هم در شبکه های مجازی با تبلیغ ساخته های ذهن خود مانع عقد قراردادهای تاجران و صادرکنندگان شدند و این دلایل موجب ایجاد خسارت به پسته ایران در سال 98 شد.

رضایی به مسئله ارز حاصل از صادرات پسته هم اشاره کرد و افزود: سود تجارت در بهترین شرایط 2 تا 3 درصد است، ضمن اینکه ضربه دیگری که به محصول ارزآور پسته ایران وارد شد بورس بود که دولت پسته را به بورس وارد کرد که امیدواریم دولت دست از این سیاست خود بردارد.

ویژگی های پسته ایران

مهندس حسین رضایی در ادامه به تشریح ویژگی های پسته ایران پرداخت و گفت: عیار پسته ایران ۵۵ درصد است یعنی ۵۵ درصد پسته را مغز‌ تشکیل می دهد در حالی که این عیار برای کشورهای رقیب ۵۰ درصد است.

رضایی تاج آبادی مزیت دیگر پسته ایران را دارا بودن روغن بالای پسته به دلیل اقلیم آب و هوایی این کشور عنوان و تصریح کرد: زمانی که این پسته فرآوری و بوداده می شود مغز‌ نمی سوزد و کیفیت‌ خود را از دست‌ نمی دهد.

وی تنوع واریته های پسته رقم پسته در ایران را از دیگر مزیت‌ های پسته کشورمان برشمرد و بیان داشت: ۵۵ رقم پسته در کشور وجود دارد که 4 رقم آن تجاری می باشد و هر کدام در سطح 30 تا 40 هزار هکتار ایجاد شده است.

دبیر کل انجمن پسته ایران ادامه داد: یکی از مواردی که در انجمن پسته ایران پیگیری می شود بحث آموزش در رابطه با مسائل باغبانی و بازرگانی پسته می باشد.

وی با اشاره به مصرف روغن ولک که طی سال‌ های گذشته جهت برطرف کردن نیاز سرمایی استفاده می شد بیان داشت: تحقیقات انجام شده بر روی این روغن مشخص ساخت این روغن‌ ها استاندارد نبوده و استفاده از آن، باعث وارد شدن ضربه‌ به تولید پسته بوده است.

وی افزود: انجمن پسته بحث گوگردپاشی را به جای مصرف بیش از حد سموم از ۳ سال پیش پیشنهاد کرد و با مصرف گوگرد محصول عاری از باقیمانده سموم و خوبی نصیب کشاورزان شده است‌.

به گفته وی 75 درصد باغات پسته در رفسنجان گوگردپاشی شده و از سموم کم استفاده شده است.

برای جهش در تولید باید 40 درصد باغات کم شود

رضایی گفت: برای جهش در تولید پسته باید 30 تا 40 درصد سطح باغات کم شود زیرا منابع آبی محدود و کم است، اگر اراضی 40 درصد کاهش یابند و باغات باقیمانده را با آب موجود آبیاری کنیم و آن ها را از لحاظ تغذیه کود و عناصر مورد نیاز رسیدگی کنیم مطمئناً تولید پسته به مراتب بیشتر خواهد شد.

وی تصریح کرد: در استان کرمان هر ساله به دلیل کمبود منابع آب کشاورزی باغداران درصدی از باغات خود را رها می کنند که اگر همین باغات باقیمانده را به سیستم های آبیاری نوین (قطره ای و تحت فشار ) مجهز کنند قطعاً تولید محصول 40 درصد افزایش می یابد.

دبیرکل انجمن‌ پسته ایران تصریح کرد: در صنعت پسته برای 5 میلیون نفر در قالب 200 هزار خانوار به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی شده است و 28 استان درگیر تولید پسته شده اند.

وی ادامه داد: انجمن پسته ایران ماهنامه ای تحت عنوان دنیای پسته را هر ماه چاپ می کند و در بین ارگان های دولتی، غیر دولتی، کشاورزان و ... در سراسر کشور توزیع می کند.

عضو هیئت مدیره انجمن پسته ایران:

بزرگ ترین چالش ما، متوسط برداشت پایین پسته است

در این نشست، همچنین عضو هیئت مدیره انجمن پسته ایران، چانه زنی و حفظ منافع مربوط به کسب و کارها را وظیفه انجمن ها برشمرد و گفت: برخی کارها هست که انجام آن نه از عهده دولت ها بر می آید و نه تک تک افراد، توانایی ورود به آن و حل فصل مسائل مربوط به آن را دارند بنابراین در اینجاست که فعالان آن صنعت جمع شده و با تشکیل انجمن و تعریف کارکردهایی که در حیطه وظایف و صلاحیت آن مشخص می گردد، در حفظ منافع مربوطه کوشش می نمایند و تشکیل انجمن پسته نیز در همین راستا می باشد.

عضو هیئت مدیره انجمن پسته ایران تصریح کرد: انجمن پسته ایران اطلاعات دقیق تولید و شفاف سازی می کند امّا نمی تواند بر روی محصولات قیمت گذاری کند، همچنین نمی تواند محتکران سموم و غیره را دستگیر کند، انجمن می تواند برای رفع معضلات در صنعت پسته راهکار ارائه دهد.

مهندس محمد علی انجم شعاع گفت: هم اکنون بزرگترین مسأله پسته در بحث باغبانی، این است که هزینه تمام شده پسته بالاست و از سوی دیگر، متوسط برداشت پایین پسته می باشد و این قابل اصلاح می باشد چرا که ما بعضاً شاهد هستیم متوسط برداشت پسته در برخی نقاط این شهرستان و استان کرمان از کشورآمریکا نیز بالاتر است.

انجم شعاع.jpgرئیس کمیته باغبانی انجمن پسته ایران گفت: ما در استان کرمان و شهرستان رفسنجان باغداران و پسته کارانی داریم که متوسط برداشت محصول آن ها بالاتر از متوسط آمریکا است؛ اما متأسفانه دانش تجربه فردی که در هر هکتار 7 تن محصول پسته برداشت می کند هنوز منتقل نشده است و بعضا ما می بینیم در این استان و دیگر استان هایی که باغریزی پسته انجام می شود یکسری اصول ابتدایی در خصوص مسائل مهمی همچون نهال کاری، کوددهی، آبیاری، سمپاشی و ... رعایت نمی شود در حالی که اگر باغات پسته را مدیریت صحیح کنیم سود این محصول را می توان در تولید آن به دست آورد.

وی با اشاره به وجود 17 میلیون هکتار باغ زراعی در کشور خاطرنشان کرد: سالانه بیش از 10 هزار هکتار باغ جدید پسته در کشور ایجاد می شود که 40 درصد آن ها دچار بیماری نماتُد می شوند که با یک آزمایش ساده می توان آن ها را نجات داد.

انجم شعاع گفت: محصولات طعم دار پسته در دنیا بسیار زیاد است، روغن پسته چندین برابر روغن بادام زمینی ارزش دارد امّا مصرف کمی دارد.

وی در مورد بسته بندی پسته و صادرات فله ای این محصول هم بیان کرد: اگر بخواهیم پسته را بسته بندی کنیم سودی ندارد سود پسته در تولید آن است، باید سیستم نوین برای آبیاری اجرا شود، باید آفات کنترل و با آن ها مبارزه شود، اگر بحث تولید پسته را مدیریت کنیم سود ده است؛ ما دانش و تکنولوژی تولید پسته را داریم ضمن اینکه اراضی خرد باید تجمیع شوند تا مدیریت صحیح باغات انجام شود و سود تولید را در بر داشته باشد.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی