روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها به ویژه جوانان، باید زمینه اشتغال را برای این قشر فراهم کرد ، گفت: اختصاص تسهیلات و ایجاد کارخانه های کوچک زودبازده می‌تواند در روند مهاجرت معکوس موثر واقع شود.

حجت الاسلام حسین جلالی شامگاه سه شنبه در نشست با اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران اولویت اصلی شوراها و دهیاران در روستاها را بنا بر ایجاد اشتغال مورد تأکید قرار داد و افزود: اجرای طرح های آسفالت، روشنایی، سالن و ورزشی از ضروریات در روستاهاست اما شوراها و دهیاران تمرکز خود را روی اشتغال بگذارند ما هم حمایت می‌کنیم.

نماینده مجلس: اختصاص تسهیلات اشتغالزایی به روستاها موجب مهاجرت معکوس می‌شود  - ایرنا

وی بیان کرد: اکثر روستاهای رفسنجان مشکلاتی از قبیل آب، آسفالت، روشنایی معابر، سالن ورزشی و چمن برای فوتبال دارند که شوراها و دهیاران تمرکزشان روی آن بود این کارها باید انجام شود اما مساله مهم که اولویت هر روستا است اشتغال جوانان آن روستا باشد از این نکته اساسی غفلت کردیم و تمرکزمان را روی اشتغال نگذاشتیم.

تفاهم‌نامه تامین زمین و ساخت مسکن برای ۲۰۰۰ ایثارگر، ساماندهی اشتغال و کارآفرینی برای ۱۲۰۰ ایثارگر به امضای رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور و استاندارکرمان رسید.

تفاهم‌نامه تأمین مسکن و اشتغال ایثارگران در کرمان امضا شد | خبرگزاری فارس

سعید اوحدی معاون رئیس جمهور در مراسم امضاء تفاهم‌نامه اظهار داشت: دوران دفاع مقدس ما به برکت وجودی امام راحل یک عظمتی در رشد و تعالی انسان‌ها به وجود آورد که با هیچ پدیده دیگری نمی‌توان مقایسه کرد.

وی بیان داشت: مقام معظم رهبری تاکید کردند که جلوی تحریف تاریخ گرفته شود و اگر از اربعین دفاع مقدس گفته می‌شود به خاطر اینکه وقایع را عینا سینه به سینه به نسل‌های مختلف منتقل کنیم تا جلوگیری از تحریف صورت گیرد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور عنوان کرد: رسالت سنگینی در حوزه ترویج، فرهنگ و دستاوردهای ماندگار دفاع مقدس بر عهده ما است و جا دارد دانشگاه‌ها، حوزه علمیه و مراکز علمی کشور در زمینه هشت سال دفاع مقدس بیشتر کار کنند.

اوحدی بیان کرد: در سال‌های اخیر استکبار با ایجاد تکفیری‌ها برای ضربه زدن و نابود کردن تمامی آثار اهل بیت گام برداشتند که این مسئله یک توطئه بسیار پیچیده‌ای بود و حاج‌قاسم با روح بلندی که داشت و الهام گرفته از مکتب سیدالشهداء بود توانست با جمع زیادی از یارانش از اقصا نقاط دنیا این توطئه پیچیده و خطرناک را خنثی کنند.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: پیچیدگی جنگ تکفیری‌ها به مراتب پیجیده‌تر و سخت‌تر از دوران دفاع مقدس بود.

نیکزاد: فقط 22هزار وام ودیعه مسکن پرداخت شده/ ۱۵۰ هزار پرونده روی میز  بانک‌ها مانده است | خبرگزاری فارس نایب‌رئیس دوم مجلس با انتقاد از میزان اعطای وام ودیعه مسکن به خانوارها گفت: جای تاسف دارد که در این دولت وزارت راه و شهرسازی، وزارت اقتصاد و سیستم بانک مرکزی به طور کلی به ۲۲۰۰۰ خانوار تسهیلات دادند که میزان آن در مجموع ۶۶۰ میلیارد تومان می‌شود.

علی نیکزاد نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به سرنوشت طرح مسکن که توسط دولت برای اجاره نشین ها اجرا شده است، گفت: دولت علیرغم تاکیداتی که مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف دولت یازدهم و دوازدهم داشتند مسکن تولید نکرد و عدم تولید انبوه مسکن سبب شد که ما مشکلات عدیده‌ای را در باب مسکن داشته باشیم به طوری که الان خانه دار شدن برای جوانان در کلانشهرها به رویا تبدیل شده است.

وی افزود: دهک درآمدی اول و دوم هم که از لحاظ درآمدی در رده های پایین قرار دارند واقعاً در این دولت به خدا سپرده شده اند، امکان خانه‌دار شدن برای آنها وجود ندارد.

نیکزاد با بیان اینکه ما بالغ بر ۶ و نیم میلیون مستاجر داریم اظهار داشت: به لحاظ فشار که افکار عمومی آورد و واقعاً مردم گرفتار شدند، دولت طرحی را با تبلیغات شروع کرد و گفت که من می خواهم ودیعه مسکن بدهم و این در حالی است که طبق آماری که در اختیار من هست حداقل ۳ میلیون خانوار ایرانی مستاجری هستند که به این ودیعه مسکن نیاز دارند و قرار بود که دولت ۱۵ تا ۳۰ میلیون و در تهران تا 50میلیون تومان وام ودیعه مسکن بدهد.

نیکزاد با انتقاد از میزان اعطای وام ودیعه مسکن به خانوارها تصریح کرد: جای تاسف دارد که در این دولت وزارت راه و شهرسازی، وزارت اقتصاد و سیستم بانک مرکزی به طور کلی به ۲۲۰۰۰ خانوار تسهیلات دادند که میزان آن در مجموع ۶۶۰ میلیارد تومان می‌شود؛ در صورتی که همین الان ۱۵۰ هزار پرونده در سیستم بانکی موجود است و این در حالی است که قرار بود دولت ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بدهد و خود دولت اعلام کرد که من 3هزار میلیارد تومان برای این امر کنار گذاشته‌ام.

 دکتر اردشیر سعدمحمدی با بیان این‌که ارزش مس در بازار از ۷۰ هزار میلیارد تومان در اسفند ۹۸ به ۳۴۰ هزار میلیارد تومان در حال حاضر رسیده و تقریباً پنج برابر شده است گفت: اکنون توسعه شتاب بیشتری گرفته است و پیش‌بینی می‌کنیم در آینده‌ای نزدیک کلنگ افتتاح خط سه کنسانتره مجتمع مس سرچشمه به زمین بخورد.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به گستردگی طرح‌های توسعه شرکت مس تأکید کرد: ما باید بپذیریم راه شرکت مس از توسعه عبور می‌کند؛ راه ما افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها است و راه افزایش تولید، سرمایه‌گذاری و توسعه است. البته برای توسعه باید از زمان بهترین بهره را ببریم و اگر می‌خواهیم در صحنه بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم باید تلاش کنیم ازطریق توسعه اقتصادمان را به شکوفایی برسانیم.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان در تابستان امسال تعداد ۱۳ شهر معادل ۶۳درصد جمعیت این استان از جمله مرکز این استان در وضعیت قرمز آبی قرار گرفتند طوری که در برخی محله ها مجبور به آبرسانی با تانکر شدیم .

محمد طاهری شامگاه شنبه در گفت و گو با ایرنا شهروندان را به مصرف بهینه و صرفه جویی در آب شرب توصیه کرد و افزود: وجود ۲۳۰ هزار واحد مسکونی در کرمان مصرف آب را افزایش داده و نیاز به مدیریت مصرف را دوچندان کرده است.

وی با اشاره به مشکلات فشار کم آب و قطعی موردی آب شهری اظهار داشت: در ۲ماه گذشته به دستور استاندار کرمان ۱۲ دستگاه تانکر سیار به صورت مرتب حاشیه شهر و مجتمع های آپارتمانی سطح شهر را آبرسانی کردند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با بیان اینکه بر اساس تراکم زیرساخت را فراهم می‌کنیم گفت: در ایام تابستان تمامی منابع آبرسانی کرمان به صورت ۲۴ ساعت فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به مشکلات افزایش جمعیت، حاشیه نشینی و انشعابات غیرمجاز تصریح کرد: همچنین سه تا پنج درصد افزایش مصرف آب در کرمان ناشی از کرونا بوده است.

طاهری گفت: تمامی آب کرمان به عنوان یکی از استان های محدود کشور از چاه تامین می‌شود و به جز شهرستان‌های بافت و سیرجان از سد ، دیگر شهرستان‌ها از چاه تامین می شود.

وی بیان داشت: هدررفت آب در کرمان ۱۹ درصد و میانگین جهانی در این زمینه ۱۵ درصد است و ۲ نوع هدررفت فیزیکی و غیرفیزیکی وجود دارد و بیش از یکصد هزار نفر حاشیه‌نشین در کرمان آب مصرف می‌کنند.